Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

45 dereceyi bulan Irak sınırında türkülerle serinliyorlar

FOTOĞRAFLAR: İHA

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Derecik beldesindeki terörden temizlenen Balkaya Dağları’nın eteklerinde, Mehmetçik’in başarılı operasyonları sonucu huzurlu günler yaşanıyor.

1/12

Bir zamanlar teröristlerin kol gezdiği Balkaya Dağları, artık Derecikli çocukların türküleriyle yankılanıyor.

2/12

Hava sıcaklığının 45 dereceyi bulduğu bölgede çocuklar serinlemek için huzur içinde akarsulara akın ediyor.

3/12

Güven ortamının sağlanmasıyla Balkaya Dağları’nın eteklerinde suyun bulunduğu noktalara giden çocuklar, burada yüzerek doyasıya eğleniyor.

4/12

Daha önce teröristlerden dolayı bölgeye gelemediklerini ifade eden Onur Erk, başarılı operasyonlar sonucunda bölgenin huzura kavuştuğunu belirtti.

5/12

Huzura kavuşan Balkaya Dağları eteklerine gelerek, buradaki akarsularda yüzdüklerini dile getiren Erk, "Şu an Türkiye’nin sıfır noktasındayız. Daha önce buraya gelemiyorduk. Arkadaşlarımızla eğlenemiyorduk, yüzemiyorduk. 2013-2014 tarihinde hiç gelemiyorduk.

6/12

Teröristler nedeniyle çok sıkıntılıydı. Devletimiz tarafından teröristler temizlendi. Arkadaşlarımızla yüzüyoruz ve eğlenceler yapıyoruz.

7/12

Hava sıcaklığı 45-50 dereceye doğru gidiyor. Burası çok sıcak ve bu yüzden bizler her gün saat 11.00-11.30’da yüzmeye geliyoruz.

8/12

Teröristler temizlendi ve çok mutluyuz." dedi.

9/12

Terörden dolayı yüzemediklerini söyleyen çocuklar ise bölgenin huzur ve güvene kavuşmasıyla birlikte yaz aylarının kavurucu sıcaklığında rahatlıkla yüzdüklerini ve doyasıya eğlendiklerini ifade etti.

10/12

Arkadaşlarıyla suda yüzerek serinlemeye çalışan çocuklar, bir taraftan oyunlar oynayarak güzel zaman geçirirken, diğer taraftan da türküler seslendiriyor.

11/12

Bir zamanlar yoğun çatışma seslerinin yükseldiği bölge, artık çocuk sesiyle yankılanıyor.

12/12