Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

452. Mostar Köprüsü'nden Atlama Yarışları

Fotoğraflar: ANADOLU AJANSI

1/17

Bosna Hersek'in güneyinde bulunan Mostar şehrinde, "452'nci Mostar Köprüsü Geleneksel Atlama Yarışları" yapıldı.

2/17

Mimar Sinan'ın talebesi Mimar Hayrettin tarafından 1566'da inşa edilen tarihi Mostar Köprüsü'nde geleneksel olarak düzenlenen atlama yarışlarına katılan 40 sporcu, kendini 28 metre yükseklikten Neretva Nehri'nin soğuk sularına bıraktı.

3/17

Mostar'da asırlardır devam eden geleneksel atlayışların "baş üstü" kategorisinde 22, "dik atlayış" kategorisinde ise 18 sporcu mücadele etti.

4/17

Geleneksel atlayışların "baş üstü" kategorisinde Lorens Listo 12. kez birinci olma başarısını gösterdi. Aynı kategoride Mustafa Saric ikinciliği, Dino Bajric ise üçüncülüğü elde etti.

5/17

Yarışların ikinci kategorisi olan dik atlayışta ise İgor Kazic birinci oldu. Bu kategoride Adis Boskailo ikinci, Edi Fink de üçüncü sırada yer aldı.

6/17

Bu yıl 452'ncisi düzenlenen Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışlarına, geçen yıllardan farklı olarak iki çocuk yarışmacı da katıldı.

7/17

Tarihi köprünün üzerinde düzenlenen yarışlar, yerli ve yabancı binlerce seyirciye görsel şölen yaşatırken, yarışma kapsamında Bosna Hersekli gaziler de tarihi Mostar Köprüsü'nden atlayış gerçekleştirdi.

8/17

Mostar Köprüsü'nden atlama geleneği, köprünün 1566 yılında Mimar Hayrettin tarafından inşa edilmesinden bu yana sürdürülüyor.

9/17

Köprünün en üst kısmından suya atlanmasını öngören organizasyona Bosna Hersek, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve diğer ülkelerden de sporcular katılıyor.

10/17

Mostar şehrinin "ruhu" olarak bilinen tarihi köprü, 9 Mayıs 1993'te, Bosna-Hersek'teki savaşın en acımasız saldırılarından birinin kurbanı olmuştu. Yüzyıllar boyunca Bosna Hersek'te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan Mostar Köprüsü, Hırvat birliklerinin tank atışlarına dayanamayarak 9 Kasım'da Neretva Nehri'nin sularına gömülmüştü.

11/17

Ancak Mostarlılar, köprünün yıkılmasına ve savaş şartlarına rağmen geleneksel köprüden atlama şölenini sürdürmüştü.

12/17

Mostar Köprüsü, Türkiye'nin girişimleriyle aslına uygun olarak 2004'te yeniden inşa edilmişti. Mostar Köprüsü'ndeki atlama yarışlarına Evliya Çelebi, Seyahatnamesi'nde de yer vermişti.

13/17

14/17

15/17

Mostar'da asırlardır devam eden geleneksel atlayışların, "dik atlayış" kategorisinde İgor Kazic (sağda) birinci oldu.

16/17

Mostar'da asırlardır devam eden geleneksel atlayışların "baş üstü" kategorisinde Lorens Listo 12. kez birinci olma başarısını gösterdi.

17/17