Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

55 metrekarelik doğa dostu evler

Amerika Birleşik Devletleri’nde giderek yaygınlaşan doğa dostu evler yaygınlaşmaya başlıyor...

1/15

Son on yılda, pek çok farklı malzemeden tasarlanan ve çeşitli konseptlerle var edilen küçük evler, bir kesimi mutlu ederken bir başka kesimi rahatsız ediyor.

2/15

Zira bu kadar küçük yaşam alanlarının normalleşmemesi gerektiği, yetersiz alana sahip mekânların tasarlanmasının uygun olmayacağı savunuluyor.

3/15

Dünyanın pek çok farklı şehrinde uygulamaları olan küçük evler, radikal bir değişim gibi gözüküyor.

4/15

Öte yandan konut krizlerinin yaşandığı ve kaynakların azaldığı koşullarda düşük maliyetli küçük evler, iyi bir tasarımsal çözüm olarak da değerlendiriliyor.

5/15

Görünen o ki artık pek çok aile ya da çift bu küçük evlerden sipariş veriyor. Lego blokları gibi birleştirilen evler ayrılmak istemeyen aileler için harika birer yaşam alanına dönüşmüşe benziyor.

6/15

Konut ve arsa fiyatlarındaki artışın herkesi alternatif yaşam biçimlerine yönlendirdiği bir zaman diliminde, sürdürülebilir bir hayat kurmak için ilginç çözümleri denemek gerekebiliyor.

7/15

Daha minimalist olan ve düşük karbon ayak izi ile dikkat çeken küçük evler, yeni konseptlerin doğmasına olanak tanıyor. Örneğin Portland, Oregon’da yer alan bu yapışık ev, dört kişilik bir aileyi barındırması için tasarlanmış bir yapı bloğu olarak tanımlanıyor.

8/15

Hawaii’de aile anlamına gelen Ohana kelimesi ile isimlendirilen bu yapışık iki küçük evin tasarımı, Viva Collective ekibinden Brian Crabb’a ait.

9/15

Yedi buçuk metrelik evler, incelikli bir tasarım şeması sayesinde yaşanabilir bir yuvaya dönüştürülmüş durumda. Her biri 55 metrekare alana sahip olan Ohana Tiny House, ekolojik nitelikleri ile de dikkat çekiyor.

10/15

İki kabinden birinde ebeveynlerin yatak odası ile birlikte banyo ve mutfak yer alıyor. Diğer kabinde ise geniş bir oturma odası, pek çok depo alanı ile birlikte çocukların yatak odası bulunuyor.

11/15

Kabinlerin birleşim noktasında yer alan güneşlik, evin çok daha aydınlık ve ferah olmasına yardımcı olan en büyük etkenlerden biri olarak öne çıkıyor.

12/15

İç ve dış mekanı birleştiren pencere ve güneşlik gibi açıklıklar, küçük evlerin en önemli özelliği denilebilir.

13/15

Yapışık evlerin sahibi Clayton Hanchett, evin iyi tasarlanmış mekanları ile birlikte böylesi detayların doğayla yeniden bağlantı kurmalarına yardımcı olduğunu belirtmiş.

14/15

Büyük, geniş, çok katlı mülklerin ideal bir yaşam biçimi olarak sunulmasına karşın böylesi tasarımların da harika bir yuvaya dönüşebileceğini belirten aile, küçük bir evde yaşamanın zor olmadığını ekliyor.

15/15