Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

800 yıllık çınarın kovuğu 8 yavru köpeğe barınak oldu

Yalova'nın Çınarcık ilçesinde doğumdan 2 gün sonra anneleri ortadan kaybolan 8 yavru köpeğe köy sakinleri sahip çıktı.

1/7

Bölgeye gelen turistlerin uğrak noktaları arasında bulunan ve yaklaşık 800 yıllık olduğu belirtilen çınar ağacı, 2009 yılında dönemin Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından "anıt ağaç" olarak tescillendi.

2/7

KAPILI ÇINAR'IN MİNİK MİSAFİRLERİ

Boyu 24 ve taban çevresi 22 metre olan "Kapılı Çınar" olarak nitelendirilen anıt ağacın bir dönem çürüyen gövdesinin iç kısmı, temizlendikten sonra boş duruyor. 8 asırlık çınarın kovuğu, birkaç gündür yeni doğmuş 8 yavru köpeğe barınaklık yapıyor.

3/7

Yavru köpeklere tesadüfen rastladığını, annesinin nerede olduğu bilmediklerini belirten Şenköy sakinlerinden Gülcan Ersoy, "Annelerinin bölgeden geçerken doğurduğunu düşünüyorum. İlk iki gün anneleri vardı. Yem bırakıyordum annelerine." dedi.

4/7

"ANNELERİ YOK, SAHİPLENDİRMEK İSTİYORUZ"

Ersoy, 3 gündür anne köpeğin ortada olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Köy sakinleri olarak ilgileniyoruz. Henüz çok küçük olan yavrulara süt veriyorum. Küçük oldukları için yem yiyemiyorlar henüz. Çınar ağacı onların küçük dünyasına belki de sahiplik yaptı. Bunları sahiplendirmek istiyoruz. Anneleri görünürde yok. Kısa süre kalmamıza rağmen biz bile burada üşüdük. Bunların sevgiye, karınlarını doyurmaya, sıcak bir barınağa ihtiyaçları var. Şimdilik biz bakıyoruz ancak benim başka hayvanlarım olduğu için bunları sahiplenemiyorum."

5/7

"BÜYÜYENE KADAR BAKACAĞIZ"

Market işleten Ersin Parlak da yavru köpeklerden Gülcan Ersoy sayesinde haberdar olduğunu söyledi.

Köy sakinleri olarak ara ara uğrayıp köpeklerin ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını dile getirerek "Sütle besliyoruz. Kendilerini toparlayana kadar da sahip çıkacağız. Kendi başlarına hayatta kalana kadar bakımlarını yapacağız. Büyüdükten sonra da artık tabiatla baş başalar.” dedi.

6/7

Çınar ağacında bulunan köpeklere gün içinde belirli aralıklarla süt veren Kemal Yılmaz da yavru köpeklerin soğuk hava dolayısıyla üşüdüklerini ve yuvaya ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

7/7