Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Jül Sezar’ın askerleriyleydik: Floransa’da bir gün

selen.kaldirim@ensonhaber.com/ Floransa, Rönesans'ı doğurdu ve dünyayı görme biçimimizi değiştirdi. Yüzyıllar boyunca olağanüstü Ortaçağ sanatını aramaya gelen gezginlerin hayallerini yakaladı.

1/33

Rönesans'ın beşiğinde, birinci sınıf İtalyan kültürünün ve gurme Toskana mutfağının tadına varabileceğin bir yere gittim. Sen daha gezmedin ama ben senin için onlarca fotoğraf çektim.

2/33

Kuzeydoğu Toskana'daki Arno nehrinin kıyısında yer alan bu küçük kente bir de benim gözümden bakın. Aydınlatmalı şapeller, fresklerle bezenmiş kiliseler, mermer bazilikalar, muhteşem bir dil, muhteşem bir samimiyet!

3/33

Şimdi kalkıp klişe bir İtalya gezi rehberi okuyacağını sanıyorsan, okumayacaksın. O müze böyle ünlü, şu katedral böyle güzel rehberlerini bir köşeye bırakalım. Floransa’ya indin. Kafanı çevirdiğin yerde, o şahane sokaklarda neler var? Gel bakalım. Dondurmacısından, ayakkabıcısına, otobüs durağından tren istasyonuna bir sokak rehberi hazırladım. Yürümeye başlayalım, gördüğüm her şeyi fotoğrafladım. İtalya'nın moda endüstrisi burada doğup büyüdü. Homegrown tasarımcıları Guccio Gucci ve Salvatore Ferragamo 1920'lerde Floransa'da haute-couture butikleri açtılar ve o zamandan beri insanlar çılgınlar gibi bir şeyler satın alıyorlar.

4/33

Bu ne indirim! Soldi soldi soldi! Mağaza dükkânları reddedilecek gibi değil. İtalyan modasına kaptırdım. Önce güzel bir alışveriş yaptım. İndirimin dibine vurdum. Gucci, channel sokağında değildim ama, floransa merkezdeki butik mağazaları görmezden gelemedim. Kürkünden, ayakkabısına, 20 euroya doldurdum ne varsa. Florentine kuyumcularını ve ayakkabıcılarını gezdim; esnafın vintage ürünlerini denedim; bazen satın aldım, bazen pazarlık yapamayınca kaçtım.

5/33

San Lorenzo pazarı, hayal edebileceğin hemen her ürüne sahip. Farklı bütçelere uyan küçük butiklerle kaplı olduğundan keşif yapmaktan çekinmeyin. Pazarlığını konuştur. En iyi bilinen bir esnaf butiği ise, erkek gömlekleri ve kravatları konusunda uzmanlaşmış Piero Puliti.

6/33

Yemek yiyecek bir yerler bakınıyorum. Pizza deyip geçme, neler var neler... italyan sofrasını pizza ve makarnadan ibaret sanmayın. Zaten makarnayı da beceremiyoruz. Az pişirin diyorum; sosu konuşsun. Restoranların önünde mönüler ve fiyatların olduğu yemekler var. 5-10 euroya çatlayana kadar yersin. Bakınız pizza 5 euro.

7/33

Çiğ yemekler, balık bistroları, el yapımı kokteyller ve modern genç Toskana şeflerinin göz kamaştırıcı yaratıcılığı çağdaş bir üstünlük sağlıyor.

8/33

Floransa'da geçirdiğim ve orada bulunduğum süre boyunca, şehir dışına çıkmadığım sürece otobüs kullanmak zorunda kaldığım tek bir zaman hatırlamıyorum.

9/33

Sokak sanatında, resimden müziğe kadar diğer popüler Floransa mekanları: Piazza del Duomo ve Piazza de 'Pitti.

10/33

Şehirde araba kullanmayı düşünme bile. Mesafeler küçük, toplu taşıma araçları yoğun ve araba park etmek tam bir bir kâbus.

11/33

Birçok kişi kalabalığın daha küçük olduğu ve fiyatların yazdan daha düşük olduğu kış aylarında ziyaret etmeyi daha iyi bulur. Mesela ben. Bir bavulla gidip, ikiyle döndüm.

12/33

Dilim pizzacılar her yerde. Daha uygun fiyatlarda karın tokluğu keyfini yaşa.

13/33

Gördüğünüz butik bir kafede kahve içip kalkın güzel bir restoranda İtalyan makarnası Carbonara yiyin. Pestolu spaghetti de çok leziz.

14/33

Manzaram alev alev yansın :)

15/33

Yol üzerinde bir bankamatik...

16/33

Karşılaştığım dünya tatlısı sokak sanatçıları...

17/33

Floransa'yı Floransa yapan eşsiz bir sokak...

18/33

1939'dan beri hizmet veren Scudieri çikolatacısına bir uğra! Fiyatlar hediyelik için tuzlu olsa da, yemenin zevki bir başka...

19/33

Şöyle akşam üzeri bir kare yakaladım. Beğendin mi?

20/33

Şehir otobüsü geliyor!

21/33

Sanat sanat içindir...

22/33

Otelimin girişi de pek bir havalıydı. Otel fiyatlarını soracak olursan ben paylaşımlı bir oda için günlük 20 euro ödedim. Oda arkadaşım Koreli bir kızdı. Zaten birbirimizin yüzünü göremedik.

23/33

Dondurmam kaymak :) İtalya'da başka ne yiyecektim?

24/33

Kızlar burada Kiko Milanolar kapış kapış gidiyor. 5-10 euro gibi fiyatlara, gelen torbasını kapış kapış fondoten, pudra dolduruyor.

25/33

Afiyet olsun...

26/33

Akşam güneşinde Floransa Katedrali...

27/33

Ulaşım konusuna gelirsek; İtalya tam bir tren gezegeni. Şehirlerarası ulaşımlar genelde 2-3 saatlik mesafelerle, hızlı trenler aracılığıyla icra ediliyor. Bilet fiyatları 15-20 euro arasında değişiyor. Zaten tren istasyonları da genelde merkeze konumlanmış. Buradan sonra sana düşen sadece gezmek!

28/33

Ponte Vecchio, Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa'nın en meşhur köprüsü. Köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkanı var.

29/33

Michelangelo’nun Davut Heykeli, Michelangelo Buonarroti tarafından 1501 yılında yapımına başlanmış ve 1504 tarihinde tamamlanmış. Görmeden dönmedik tabii.

30/33

Signoria Meydanı, İtalya'nın Floransa kenti merkezi. Burada dört döneceğine emin ol.

31/33

Uffizi Galerisi, Floransa'daki bir saray ya da palazzo, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri. Hoşuna giderse gez, gör.

32/33

Galeriyi şöyle güzel bir şehir manzarasıyla sonlandırıp, sana iyi tatiller diliyorum!

33/33