Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

ABD Başkanı Donald Trump'a kostümlü protesto

Damızlık Kızın Öyküsü adlı dizinin kostümlerini giyen bir grup ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in göçmen politikasını protesto etti.

1/15

Amerikan yapımı The Handmaid's Tale (Damızlık Kızın Öyküsü) adlı dizinin kostümlerini giyen bir grup gösterici, New York'taki Alexander Hamilton Customs House'nin önünde toplandı.

2/15

ABD’nin Washington şehrinde toplanan yüzlerce kadın, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ABD İç Güvenlik Bakanlığı Konferansı’ndaki konuşmasından önce Bowling Green 4/5 Metro İstasyonu’nda toplandı.

3/15

Buradan Alexander Hamilton Customs House’a yürüyen kadınlar, ünlü distopik dizi The Handmaid’s Tale’deki damızlık karakterleri gibi kırmızı pelerin ve beyaz başlık giyerek eylem yaptı.

4/15

Gösteriye katılan kadınlar hükümetin kadın ve göçmen politikalarına karşı çıkmak için bu şekilde bir eylem yaptıklarını söyledi.

5/15

Gösterinin organizatörlerinden Susan Taylor, yaptığı basın açıklamasında “Donald Trump ve Mike Pence, The Handmaid’s Tale’in model toplumundaki Hıristyan faşist teokratlar gibi davranıyorlar.

6/15

Kadınların kendi iradesi dışında çocuk sahibi olmasını istiyorlar, göçmen çocukları annelerinden ayırıyorlar ve LGBTQ bireyleri cezalandırıyorlar” ifadelerini kullandı.

7/15

Taylor, “Gücünü baskıdan alan Trump/Pence rejimi ancak sürekli protesto yapılarak durdurulabilir” dedi.

8/15

Dizi, Türkiye’de ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ adıyla yayımlanan Margaret Atwood’un 1985 yapımı gerilim türündeki romanından diziye uyarlandı.

9/15

Başrolde Elisabeth Moss’un yer aldığı The Handmaid’s Tale; kadınların neredeyse bütün haklarının elinden alındığı, sadece çocuk doğurmak ve hizmetçi olarak varlıklarını sürdürdükleri, erkeklerin egemen olduğu dindar bir kesim tarafından totaliter tarzda yönetilen bir ülkeyi anlatıyor.

10/15

Distopik bir gelecekte ABD’de rejimin değiştiği bu düzende, yakalanan muhalif kadınların bir kısmı ülkenin yüksek rütbeli kumandanlarına hizmetçi olarak verilir.

11/15

Hizmetçi adı altında evlere dağıtılan bu kadınlardan beklenen asıl şey, evinde yaşadıkları kumandanlardan hamile kalıp mümkün olduğu kadar çok çocuk doğurmalarıdır.

12/15

Fakat son yıllarda neredeyse sıfıra düşen doğum oranları, hamile kalmanın iyice zorlaştığını ortaya koymaktadır.

13/15

Dizi, hizmetçi kadınlardan biri olan Offred’in (Elisabeth Moss) hikayesinin etrafında şekilleniyor.

14/15

Offred; komutanlar, onların acımasız eşleri, evcil Martha’lar ve hizmetçi arkadaşları arasında gidip gelmektedir. Offred'in tek amacı hayatta kalmak ve kendisinden alınan kızını bulabilmektir.

15/15