Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

ABD'de bisiklet festivali yapıldı

ABD'nin Los Angeles şehrinde bir günlüğüne trafiğe kapatılan meşhur Wilshire Bulvarı binlerce bisikletli ve yayanın geçişine sahne oldu.

1/11

'CicLAvia' adı altında bu yıl 9'uncu kez gerçekleştirilen festival, şehrin belli caddelerinin trafiğe kapatılarak insanların alternatif ulaşıma teşvik edilmesini amaçlıyor.

2/11

Aile başına birden fazla otomobilin düştüğü Amerika'da vatandaşların araçlarını bir süreliğine garaja çekip şehrin sokaklarını keşfetmesini sağlayan ve yılın farklı zamanlarında farklı şehirlerde gerçekleştirilen festival, bisikletli patenli ve yaya binlerce insana yaşadığı şehri yeniden keşfetme imkanı sunuyor.

3/11

Köken olarak İspanyolca bir kelime olan 'ciclovias'dan adını alan festival 'halka açık sokak organizasyonu' anlamına geliyor.

4/11

İlk olarak Kolombiya'nın Bogota şehrinde her pazar günü caddelerin trafiğe kapatılmasıyla bundan 40 yıl önce başlayan ve o zamandan beri dünyanın birçok şehrinde gelenekselleşen festival, özellikle ABD'de ve Latin Amerika ülkelerinde yoğun ilgi görüyor.

5/11

Festivalin kurucularından Aaron Paley, etkinliğin önemini şu sözlerle ifade etti: ''Caddeler sadece 40-50 kilometre hızla giden otomobillere ait değil. Caddeler insanlar için var, bizler için var ve hepimize ait. Biz bu etkinlikle Amerika'daki halka açık cadde organizasyonları arasında en başarılı festivale imza atıyoruz."

6/11

Kente toplam maliyeti yaklaşık 500 bin dolar olan etkinliğin 2017'den itibaren Los Angeles'ta her ay düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

7/11

ABD'de bisiklet festivali yapıldı...

8/11

ABD'de bisiklet festivali yapıldı...

9/11

ABD'de bisiklet festivali yapıldı...

10/11

ABD'de bisiklet festivali yapıldı...

11/11