Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

ABD'li sınır muhafızlarının göçmenlere saldırısı

Geçtiğimiz günlerde, ABD-Meksika sınırında göçmenlerin yolunu kesen ve kovboy şapkaları takan at üstündeki sınır koruma muhafızları tüm dünyada gündem oldu.

1/20

Muhafızların göçmenlere kementle saldırdığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

2/20

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, "Bu görüntüleri izleyen kimsenin bunun kabul edilebilir olduğunu düşüneceğini sanmıyorum. Gerçekten üzgünüz” dedi.

3/20

Bununla birlikte, sosyal medyada bazı kullanıcılar, görüntülerin ABD’de siyahların maruz kaldığı tarihsel adaletsizliklerin yankıları olduğu yorumunu yaptı.

4/20

ABD Sınır Devriyesi Şefi Raul Orti ise olayın kolluk kuvvetleri tarafından "kabul edilemez" bir yanıt olmadığından emin olmak için araştırıldığını söyledi.

5/20

Memurların zor bir ortamda çalıştıklarını ve potansiyel kaçakçıları ararken göçmenlerin güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını savundu.

6/20

İç Güvenlik Bakanlığı Sekreteri Alejandro Mayorkas, uzun dizginlerin atlı yetkililer tarafından "atın kontrolünü sağlamak için" kullanıldığını belirterek, "Ama gerçekleri araştıracağız" dedi.

7/20

Diğer taraftan, Teksas eyaletinde yer alan kamp, ülkelerindeki çete şiddeti, aşırı yoksulluk ve doğal afetlerden kaçan göçmen akışını durdurmak isteyen ABD makamları için son zamanlarda büyük bir kaosa dönüştü.

8/20

Kamp, daha önce 12 binden fazla göçmen için geçici bir sığınma noktasıydı, ancak Teksas Valisi Greg Abbott, sayının geçen Cumartesi günü 16 bine ulaştığını söyledi.

9/20

Birçoğu, ABD’ye sığınma başvurusunda bulunmayı umarak Şili'ye kadar güneyden seyahat etmişti.

10/20

Bununla birlikte, dün bölgede termometreler 40 dereceyi gösterirken, göçmenler kampta devam eden yiyecek ve su kıtlığından şikayet etti.

11/20

ABD'ye geri dönenlerden bazıları, suda yüzerken büyük buz torbalarını kafalarında dengelerken görülüyor.

12/20

Öte yandan, Meksika'daki Rio Grande kıyısındaki Haitili göçmen Maxon Prudhomme, "Yaptıkları bu muamele tenimizin renginden dolayı ırkçılıktır" dedi.

13/20

ABD'li yetkililer, sınırlarındaki göçmen yoğunluğunun artması nedeniyle iki gün önce Del Rio sınır kapısını kapattı, trafiğin çoğunun yaklaşık 90 km güneydeki Eagle Pass, Teksas sınır kapısına yeniden yönlendirildiğini söyledi.

14/20

Yolu uzayan göçmenler ise hayatlarından endişe ediyor.

15/20

Haitili göçmen Wildly Jeanmaryi "Bizi Haiti'ye geri gönderemezler çünkü herkes şu anda Haiti'nin nasıl olduğunu biliyor.” dedi.

16/20

Jeanmaryi, “Temmuz ayındaki başkanlık suikastını herkes biliyor. Ülkemde büyük bir deprem oldu. Eşim ve 2 yaşındaki kızım ile geri dönmem için hiçbir neden yok” diye konuştu.

17/20

Eşi ve iki küçük oğluyla birlikte kampa giden bir başka Haitili göçmen olan Nerlin Clerge, "ABD hükümetinin vicdanı yok" yorumunu yaptı.

18/20

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump'ın katı göçmenlik politikalarının çoğunu bu yılın başlarında geri aldı.

19/20

Biden, ABD-Meksika sınırını geçerken yakalanan göçmenlerin çoğunun hızla geri çevrildiği kapsamlı bir pandemi dönemi sınır dışı etme politikasına ise dokunmadı.

20/20