Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Allah düşmanımın başına vermesin diyeceksiniz

Bu nasıl bir hastalık Pakistan’da yaşayan 22 yaşındaki genç adamın hastalığı tıp dilinde ‘Proteus sendromu’ olarak biliniyor

1/32

Oldukça nadir görülen sendromda vücudun çeşitli bölgeleri asimetrik ve orantısız bir şekilde aşırı büyüme gösteriyor.

2/32

Hastalığı ‘tanrı tarafından verilmiş bir ceza’ olarak gören genç adam arkadaşları ve ailesinden güç alarak hayatını devam ettiriyor.

3/32

Larohe şehrinin yerel halkına kendisini uzun zaman sonra kabul ettiren Mümtaz’ın istediği ise normal bir yaşantıya sahip olmak.

4/32

Mümtaz, hastalığı sorulduğunda, “Doğduğumdan beri böyleyim. Yüzüm, kollarım ve bacaklarımın orantısızlığı yüzünden diğer insanlar gibi olmadığım zannediliyor.

5/32

Çocukluğundan beri aynı hastalıkla yaşamasına rağmen doktora gitme imkanı bulamayan Mümtazın tek hayali ise evlenip bir aile kurmak.

6/32

7/32

8/32

9/32

10/32

Pika: Yemek Olmayan Maddeleri Yeme Dürtüsü Pika tanısı konulan insanların toprak, kağıt, yapıştırıcı ve kil gibi yenilemeyen maddeleri yemeye inanılmaz dürtüleri vardır. Bunun mineral eksikliğiyle ilişkili olduğuna inanılmasına rağmen, sağlık uzmanları gerçek bir neden ve çözüm bulamamışlardır.

11/32

3 genç kızın dramı Daha 12 yaşındayken, o zamana kadar yüzünü hiç görmediği bir adamla evlendirilen bir kız çocuğu... Ve o çiftin belki de annelerinden bile talihsiz 3 kızının hikayesi...

12/32

Hindistan’ın Pune kentindeki bir köyde yaşayan 40 yaşındaki Anita Raut adlı kadın, 12 yaşındayken daha önce yüzünü hiç görmediği bir adamla evlendirildi. Amcasının bulduğu adamla düğün gecesi tanıştığında şoka girdi çünkü kocası bir kurt adamdı. Kurt adam sendromu olarak bilinen hypertrichosis hastası olan adamın yüzü kıllar içindeydi.

13/32

Evliliklerinden 5 kız çocukları oldu. Kızların 2’si normaldi. Ancak 3 kız çocuğu, babaları gibi sakal ve bıyıklı olarak dünyaya geldi. Yüzlerinde bir erkekle bile kıyaslanamyacak kadar çok kıl var. Sakalları ve bıyıkları anormal görünen bu 3 kız kardeşin kaşları da normal bir insanınkinden kat ve kat fazla. Şu anda 23 yaşındaki olan Savita, 18 yaşındaki Monisha ve 16 yaşındaki Savitri’nin babaları 2007 yılında öldü. Kız kardeşlerin bir lazer operasyonuyla bu sorundan kurtulma ihtimali var. Ancak Hindistan’da bu tür operasyonlar için en az 15 bin Sterlin ödenmesi gerekiyor. Ailenin ise bu parayı karşılama imkanları yok.

14/32

Sakallı ve bıyıklı olarak yaşamlarına devam etmeye çalışan 3 kız kardeş için tek umut, Hintli film yapımcısı Sneh Gupta. Gupta, kızların belgesel filmini çekerek, filmden gelecek olan parayı aileye vermeyi planlıyor. Eğer kurt adam sendromlu kızların filmi çekilirse, o zaman operasyon için gerekli paranın bulunma ihtimali yüksek.

15/32

KORKUNÇ HASTALIKLAR BUNLARLA SINIRLI DEĞİL Fil Hastalığı (Elefantiyazis): Kabaca Genişleyen Uzuvlar Elefantiyaz olarakta bilinen Lenfatik filaryaz, en çok kabaca genişlemiş yada şişmiş ayaklar ve kollara sahip dramatik insan fotoğraflarından bilinir. Gerçekte fil hastalığı, tropikal bölgelerde görülen bir asalak hastalığıdır. Ancak, ona benzeyen başka belirtiler de aynı adla anılmaktadır.Bu hastalığa Wuchereria bancrofti, Brugia malayi ve B. Timori

16/32

Lenfatik filaryaz dünya çapında halen 120 milyon insanı etkiliyor ve bunların 40 milyonu bu hastalığın ciddi boyutundadır. Enfeksiyonlu dişi bir sivrisinek bir insanı ısırdığında, mikrofilarya denen kurt larvalarını kana enjekte edebilir. Mikrofilarya tekrar tekrar ürer ve uzun yıllar boyu yaşayabileceği kan dolaşım yoluna yayılır. Sık görülen hastalık belirtileri enfeksiyon sonrası yıllara kadar gözükmez. Parazitler kan damarlarına yerleştiği gibi sirkülasyonu kısıtlayabilir ve çevresindeki dokularda kanın birikmesine neden olabilir. Enfeksiyonun en genel görülen belirtileri aşırı derecede büyümüş kollar, bacaklar, genitalya ve göğüslerdir.

17/32

Rahatsızlık verici olmakla birlikte, tropikal fil hastalığı, yaşamı tehdit edici bir hastalık değildir. Şişliğin inmesi için de, bacak yükseğe kaldırılır ve lenf sıvısının tıkanıklığı aşması için varis çorapları kullanılır.

18/32

Sıcak ülkelerde fil hastalığının kökünü kazımanın en etkili yöntemi, larvaları taşıyan sivrisineklerin yayılmasını ve üremesini önlemektir. Tehlikeli bölgelere yapılan gezilerde sivrisineklere karşı cibinlik altında uyumak ve böcek ilacı kullanmak gibi önlemler alınmalıdır.

19/32

Progeria: 80 yaşındaki çocuk sendromu Progeria'ya bir çocuğun genetik şifresindeki ufacık, basit bir kusur neden olabilir ama yıkıcı ve hayatını değiştiren sonuçlara yol açar.

20/32

Ortalama olarak, bu hastalıkla doğan bir çocuk 13 yaşında ölmüş olacaktır. Vücutları normal yaşlanma sürecine göre daha hızlı yaşlandığı görüldüğü gibi genelde erken saç dökülmesi, kalp hastalığı, incelen kemikler ve artritisi içeren fiziksel belirtiler geliştirirler.

21/32

Progeria nadir görülen bir hastalıktır. Dünyada sadece bu hastalığa sahip yaşayan 48 insan bulunmaktadır. Bunun yanında, 5 çocuğu bu hastalığa sahip bir aile vardır.

22/32

Kurtadam Sendromu: Kurt İnsanlar 2 yaşındaki Abys DeJesus’ın yüzünde koyu kıllar çıktığında, doktor durumunun Kurtadam Sendromu olarak bilinen şey olduğunu söylemişti.

23/32

Bu hastalığa kurtadam sendromu denir çünkü hasta olan kişiler keskin dişler ve pençeler dışında kurtadama benzerler.

24/32

Meksika’da, büyük bir ailenin erkeklerinin yüzleri ve vücutlarının üst kısımları kıllarla kaplıdır. 2 kardeşe X-Files da yer almaları için teklif götürülmüş ama reddetmişlerdir.

25/32

Mavi Ten rahatsızlığı: Mavi insanlar Mavi insanlar olarak bilenen büyük bir aile 1960'lara kadar Kentucky’deki Troublesome deresi çevresindeki tepelerde yaşamışlardır. Onlar mavi fügetlerdi. Çoğu 80 yaşını geçmiş ve mavi ten dışında ciddi bir hastalık geçirmemiştir.

26/32

Bu özellik nesilden nesile aktarılmıştır. Bu durumdaki insanlar mavi, erik moru, çivit mavisi yada hemen hemen mora yakın tene sahiptirler.

27/32

Vampir Hastalığı: güneşten acı çekmek Dışarda güneşten korunmak içim büyük mesafeler gidecek insanlar vardır. Eğer güneşe yakalanırlarsa vücutları kabarır. Bazıları güneş tenlerine değer değmez acı çekip kabarmaya başlar. Tamam, tam olarak vampir değillerdir. Kan içip tabutlarda yaşamazlar fakat vampir benzeri belirtilere sahip nadir bir hastalıkları olduğu için acı çekerler.

28/32

Alice Harikalar Diyarında Sendromu: zaman, boşluk ve vücut imajı çarpıklaşır Alice harikalar diyarında sendromu (AIWS), ya da mikropsi, insanın görsel algısını etkileyen sinirsel bir şaşırtmacadır. Bu kişiler insanları, beden uzuvlarını, hayvanları ve hayvan olmayan nesneleri gerçekten oldukça küçük algılarlar.

29/32

Genel olarak uzakta görülen bir nesne aynı zamanda yakında da algılanabilir. Mesela, köpek, bir fare ebatında görülebilir ya da normal bir araba ölçeğe çekilmiş gibi görülebilir. Bu durum bizi başka bir isme yönlendirir. Lilliput görüşü ya da Lilliput halüsinasyonları, Jonathan Swift’in Gulliver’in Maceraları'ndaki küçük insanlardan adını almıştır. Bu durum sadece algı terimlerindedir; gözün mekaniği etkilenmez, sadece gözden geçirilen bilgilerin beyindeki yorumu etkilenir.

30/32

Blaschko Çizgileri: Tüm vücuttaki ilginç çizgiler Blaschko çizgileri oldukça nadir görülür ve ilk olarak 1901'de Alman dermatolojist Alfred Blaschko tarafından sunulan açıklanamaz bir insan anatomisi fenomenidir.

31/32

Ne belirli bir hastalık ne de bir hastalağın tahmin edilebilen bir belirtisidir. Blaschko çizgileri insan DNA’sına inşa edilen görülebilen bir desendir. Birçok aktarılan ve elde edilen ten ya da mukoza hastalığı kendilerini, şeritlerinin görsel görünümünü yaratan desenlere göre izah ederler. Şeritlerin nedeninin mosayizimin sonucu olduğu düşünülür ki; sinirsel, kassal ve lenfatik sistemleri karşılamazlar. Onları daha belirli hale getiren şey hastadan, hastaya benzer yakınlıkta uyuşmalaradır, genellikle omurga etrafında V şeklinde göğüs, karın ve yan taraflar etrafında S şeklinde form alır

32/32