Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Altyapı çalışmasında bulunan tarihi yapı "türbe" çıktı

Fotoğraf kaynak: AA Çorum'un İskilip ilçesinde belediye ekiplerince yürütülen altyapı çalışması sırasında bulunan tarihi yapının, 13 ya da 14. yüzyılda yaşamış önemli bir kişinin türbesi olabileceği bildirildi.

1/7

İskilip Belediyesi tarafından geçen yıl 14 Aralık'ta ilçe merkezinde yürütülen meydan ve çevre düzenleme çalışması sırasında iş makinesinin tekerleğinin çukura düşmesi sonucu tespit edilen tarihi yapının bulunduğu bölgede çalışmalar sürüyor.

2/7

Arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmasında açığa çıkarılan 20 metrekarelik alandaki tek odalı yapıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara 2 No'lu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanlığı yetkilileri tarafından inceleme yapıldı. Kazı çalışmaları sırasında insan ve hayvana ait olduğu düşünülen kemik parçaları da bulundu. Koruma altına kemik parçaları incelenmek üzere Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümüne götürüldü.

3/7

Akademisyenlerle sanat tarihçileri tarafından mezar odasındaki kemik parçalarının kime ve hangi yıla ait olduğunun tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.

4/7

İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen tespit kazısının sonuçlandığını, yetkililerinin bölgede inceleme yaptığını söyledi.

5/7

Tarihi yapının türbe olduğuna inandıklarına dikkati çeken Kırıkçı, "Zaten camiye gelen yaşlılar genelde yolun ortasından değil, kenardan geçerlerdi. Sebebini sorduğumuzda da burada büyük bir zatın yattığı, mezar olduğu söylenirdi." değerlendirmesinde bulundu.

6/7