Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Anne fil ile yavrusu çamurda mahsur kaldı

Zambia'da bir safari rehberi tarafından çekilen bu görüntüler, bir yavru fil ile annesinin Kapani Gölü'nde saplandıkları çamurdan nasıl kurtarıldıklarını anlatıyor.

1/11

Çamura saplanan anne ile bebeğine önce sürüdeki diğer filler yardım etmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Bu sırada anne ile yavrusu sürekli bağırıyordu.

2/11

Durumu gören turistler Güney Luangwa Koruma Derneği ile Zambia Vahşi Hayat Dairesi'ni arayıp yardım istedi.

3/11

Doğal hayatı koruma uzmanları, doğanın normal seyrine müdahale etmeye ilke olarak karşı -- ama filler için bu kuralın dışına çıktılar.

4/11

Norman Carr Safari şirketinden Mindy Roberts, BBC'ye "Bu hayvanların çırpınarak ölmesine seyirci kalamazdık." dedi.

5/11

Güney Luangwa Koruma Derneği ile Zambia Vahşi Hayat Dairesi'nin uzmanları önce fil yavrusunun beline ip doladılar; bu arada anneden uzak durmaya dikkat ettiler.

6/11

Annesinden ayrılmak istemeyen ve direnen yavru fili çekmek için 10 kişilik bir ekip gerekti.

7/11

Bu arada kurtarma ekibine beklenmedik bir yardım geldi: Sürüdeki diğer hayvanlar da yavru file seslenerek annesinin yanıbaşından ayrılmaya razı ettiler.

8/11

İp daha sonra yorgunluk ve susuzluk belirtileri göstermeye başlayan anne filin beline geçirildi. Onu çekmek için traktör kullanıldı.

9/11

Çırpınmaktan vaz geçip kaderine razı olmuş görünen hayvan bir anda canlandı ve izleyenlerin teşvik çığlıkları arasında ayaklandı.

10/11

Ve nihayet anne fil de çamurdan çıktı, sürüye kavuştu. Safari rehberi Abraham Banda da olayı kare kare görüntüledi.

11/11