Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Antalya'da kuvvetli yağış

Antalya'da akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca etkisini sürdüren kuvvetli yağış nedeniyle su basan ev ve iş yerlerinde temizlik çalışmalarına başlandı.

1/17

ece boyunca etkisini sürdüren yağış nedeniyle yaklaşık 300 ev ve iş yerini su bastı, araçlar yolda mahsur kaldı, 100'den fazla kişi ekipler tarafından kurtarıldı.

2/17

Kent merkezinde zaman zaman elektrik kesintileri yaşandı. Uncalı Mahallesi'ndeki Fatih Polis Merkezi'nin giriş katı da su taşkınından etkilendi.

3/17

Merkezde görevli polislerin çalışmalarıyla binadaki su boşaltıldı.

4/17

Antalya Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Fevzi Timur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışın özellikle Konyaaltı, Kepez ve Muratpaşa ilçelerinde etkili olduğunu söyledi.

5/17

Hürriyet, Yeşildere, Cumhuriyet, Güzelbağ, Yenigün, Sütçüler, Liman, Yıldız, Uncalı ve Siteler mahallelerinden yoğun su baskını ve araç mahsuru ihbarları aldıklarını anlatan Timur, "Çok sayıda ev ve iş yerlerinde su baskını oldu, çok sayıda araç da yolda mahsur kaldı.

6/17

Yağış nedeniyle evinde, iş yerinde ya da araçta mahsur kalan 100'den fazla kişi, ekiplerimizce kurtarıldı. Halen ihbarlar gelmeye devam ediyor" dedi.

7/17

Büyükşehir, Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı belediyeleri ile DSİ ve Karayolları bölge müdürlüklerine bağlı iş makineleri ile kurtarma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Timur, yaklaşık 150 kişilik ekibin sahada çalışma yaptığını bildirdi.

8/17

Timur, ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen ve Antalya'da Güzelbağ Mahallesi'ndeki çadırda kalan Suriyelilerin de kuvvetli yağıştan etkilendiğini kaydetti.

9/17

Timur, çadırları sular altında kalan Suriyelilerin Büyükşehir Belediyesi tarafından pansiyonlara ya da spor salonuna taşındığını, ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti.

10/17

Kepez ilçesi Düden Caddesi'ndeki DSİ kanalının taşması nedeniyle kanalın çevresindeki 5 evi su bastı. Evde mahsur kalan Fatma Tuncar, "Kapılarımız kapalı olmasına rağmen ev suyun içinde kaldı. Dışarıya çıkamıyoruz, evde mahsur kaldık. Geceden bu yana yetkililerden yardım istiyoruz. Bütün eşyalarımız kullanılamaz hale geldi" diye konuştu.

11/17

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Erol Aydın da son 24 saatte en fazla yağışı Döşemealtı ilçesinin aldığını bildirdi. Aydın, saat 11.00 itibariyle Döşemealtı Nebiler'e son 24 saatte metrekareye 203,3 kilogram, Döşemealtı ilçesine 137 kilogram, il merkezine ise 185 kilogram yağış düştüğünü belirtti.

12/17

Serik'e metrekareye 52,1 kilogram, Korkuteli'ne 48,4 kilogram, Kemer'e 36,6 kilogram, Manavgat'a ise 13,3 kilogram yağış düştüğünü dile getiren Aydın, yağışların öğleden sonra doğu ilçelere kayacağını söyledi.

13/17

Yağışların yarın da devam edeceğini ancak bugünkü kadar etkili olmayacağına dikkati çeken Aydın, denizlerde de fırtına beklendiğini, zaman zaman rüzgarın saatteki hızının 70 kilometreye kadar çıkacağını kaydetti.

14/17

Yağıştan Muğla, Isparta ve Burdur'un da etkilendiğine işaret eden Erol Aydın, son 24 saatte Muğla merkezin metrekareye 89,4 kilogram, Marmaris'in 47,7 kilogram, Ula'nın 106,9 kilogram, Dalaman'ın 64,6 kilogram, Burdur merkezin 26,5 kilogram yağış aldığını anlattı. Aydın, Isparta merkeze metrekareye 66,4 kilogram, Uluborlu'ya 51,4 kilogram, Sütçüler'e 43,6 kilogram ve Eğirdir'e 32,8 kilogram yağış düştüğünü bildirdi. Aydın, yağışlara bağlı olarak hava sıcaklığının 1 ila 2 derece düşeceğini vurguladı.

15/17

CLK Antalya Elektrik Dağıtım Şirketi yetkilileri, gece boyu etkili olan yağış nedeniyle bazı trafo binalarının su bastığını, bu nedenle merkez ilçeler Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı ve Döşemealtı ile Alanya'nın çeşitli bölgelerinde elektrik kesintilerinin devam ettiğini bildirdi. Yetkililer, özellikle şehir merkezinde trafiğin aksaması nedeniyle arızalara müdahalelerin gecikebildiğini ifade etti.

16/17

Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, ilçede etkili yağış yaşandığının altını çizerek, "İlçemiz kuvvetli yağıştan etkilendi ancak şu ana kadar olumsuz bir durum yaşanmadı. Yağış nedeniyle akşam saatlerinden itibaren ilçemizde elektrik yok" dedi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Antalya Havalimanı Başmüdürü Osman Serdar da yağış nedeniyle zaman zaman görüş mesafesinde sıkıntılar olduğunu ancak uçak iniş kalkışlarında herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti.

17/17