Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Antartika'da kurtarma operasyonu

Antartika'da bir araştırma gemisinde bir haftadır mahsur kalan ve kurtarılmayı bekleyen 74 kişinin imdadına Çin yetişti.

1/12

Avusturalyalı kurtarma ekiplerinin yardımıyla Çin'e ait bir helikopter bölgeye ulaşarak, tahliye işlemine başladı.

2/12

Güney Kutbu'na 100 yıl önce giden bir kaşifin izini süren "Shokalskiy" araştırma gemisi Antartika'da dönüş yolunda mahsur kaldı.

3/12

Turist ve gemi mürettebatından oluşan 74 kişi bir haftadır kurtarılmayı bekliyordu.

4/12

"Shokalskiy" isimli araştırma gemisinin sıkışıp kaldığı bölgede buz yeterince kalın olmadığı için helikopter yere inemiyordu.

5/12

Avustralyalı ve Çinli yetkililer, Antartika'daki kurtarma operasyonunu başlatmak için hava koşullarının değişmesini bekledi.

6/12

Buzun kalınlaştığı belirlendikten sonra Çin'in "Snow Dragon" ismini verdikleri helikopteri bölgeye ulaştı.

7/12

Kurtarma operasyonunun bu sabah erken saatlerde başladığını keşif lideri Chris Turney sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden duyurdu.

8/12

52 turistin helikoptere bindiği anı görüntüleyen Turney, bu videoları Twitter'da yayınladı.

9/12

Turney, "Çin'e ait helikopter burada. Hepimiz helikoptere bindik ve Avustralya'ya doğru yol alıyoruz" dedi.

10/12

Antartika'da keşif yapmak için "Shokalskiy" gemisine binen 52 turist, geminin sıkışıp kaldığı bölgeden ayrıldı."Shokalskiy" araştırma gemisinin mürettebatı ise, gemide kalmaya devam edecek.

11/12

"Shokalskiy" araştırma gemisiyle Antartika turuna çıkan turistlerin AVustralya, Yeni Zelanda ve İngiliz vatandaşları olduğu belirtildi."Shokolskiy" gemisi dönüş yolundaydı ve 6 Ocak'ta Yeni Zelanda'ya ulaşmayı hedefliyordu.Ancak gemi Avustralya'Dan 2 bin 800 ve Fransa'nın Antartika'daki Dumont d'Urville üssünden 185 kilometre uzaklıkta bir bölgede mahsur kalmıştı.

12/12