Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Antik Çağ'da gençlerin zorlu yaşamı

Fotoğraf: Shutterstock

Günümüz gençlerinin her şeye sahip olduğu ve yoğun bir hayat yaşadığı görülüyor; aşık olmak, gezmek, eğlenmek, öğrenmek,doğru alışkanlıklar kazanmak gibi sonsuz fırsatları mevcut.Peki eski çağlardaki gençler aynı şanslara sahip miydi? Binlerce yıl önce yaşayan gençlerin sıkıntı, zulüm ve tehlike altına girdiklerini tahmin edebilirsiniz. Gençlerin o yıllardaki yaşam tarzlarını bu içeriğimizden öğrenebileceksiniz.

1/8

Eğitim lükstü. Eski Mısır'da, çocukların okuma, yazma ve aritmetik gibi eğitimleri alabilmesi için zengin ailelerden gelmesi gerekirdi. Eski Yunan'da, ise temel eğitim herkese ücretsizdi, ancak retorik ve felsefe alanında ders alabilmesi için ödeme yapması gerekiyordu.

2/8

Spor ciddi bir işti. Beden eğitimi, ebeveynlerin, çocuklarını yetiştirmek için takip ettikleri ana ilkelerden biriydi. Koşu, yüzme, atlama, atma ve güç kaldırma gibi insanları fiziksel olarak harekete geçirme, gençleri olası bir savaşa hazırlamak için anahtar rolündeydi.

3/8

Yaramazlık yapmaktan hoşlanıyorlardı. Basit, eğlenceli zevkler o zamanın gençlerinde de görülmekte; iyi yemek, harika bir şirket, biraz spor ya da ıslak betona ayak izlerini bırakmak. Vindolanda'daki Roma kalesindeki arkeolojik araştırmalarda ayak izi taşıyan bir fayans bulundu. Yapılan araştırmalarda M.Ö 160-180 yılları arasında yaşan bir gence ait olduğu belirlendi.

4/8

Yaşlanma ritüelleri büyük önem taşıyordu. Gençleri yetişkinliğe yönlendirmek için genellikle alışılmadık ritüeller veya testler yapılırdı. Ergenlik döneminden çıkan kızlara törenler düzenlenir, yetişkinliğe ulaşmış kadınlar, yemek yapmayı, ailelere bakmayı ve can sıkıntılarıyla yüzleşmeyi öğretirdi. Bazı gelenekler günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

5/8

Evlilik mecburiydi. Antik çağlarda evlilik, anlaşma gereği yapılırdı. Antik Mezopotamya'da evlilik, romantik bir şeyden çok daha fazla bir işti. Örneğin, genç kızlar Babil vatandaşlarına yüksek bir fiyata satılıyordu.

6/8

Orduya katılırlardı. Genç erkekler her zaman askere hazır durumdaydı. Roma Ordusu, insanlık tarihinin en sert ve en disiplinli ordularından biriydi. İmparatorlukta yaşayan en düşük sosyal sınıf hariç herkes kabul edilirdi.

7/8

Bazıları kurban edilirdi. Zorla evlilik ve askerlik hizmetleri, eski gençlerin bekleyebileceği en korkunç şey değildi. Gerçek şu ki, gençler kurban edilirdi ve bu herkes için ortak bir şeydi.

8/8