Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Aracınızı kışa hazırlayın

Lastik diş derinlikleri : Lastiklerin diş derinliği için ideal ölçü 3 mm’dir. Lastiği aşınan otomobil kaygan zeminlerde kaza riski yaratır. Bu yüzden kış aylarında kış lastiği kullanmak otomobil için daha faydalıdır. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başladı. 1 Nisan 2018'de sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sahiplerine uygulanacak 625 liralık ceza, 1 Ocak 2018'den sonra 715 liraya yükselecek.

1/10

Hava filtresi : Hava filtresi mutlaka kontrol edilmeli ve gerekli görülürse temizlenmeli ya da değiştirilmelidir.

2/10

Cam Silecekleri : Yağmurlu ve karlı havalarda görüşün iyi olması için aşınan cam silecekleri mutlaka değiştirilmelidir

3/10

Su fıskiyeleri : Kireçli su, fıskiyeleri tıkayabilir. Bunu önlemek için fıskiyelerin uçları bir iğne yardımıyla açılabilir. Alkol içermeyen cam silme sıvısı, cam yıkama sistemini donmaktan koruyabilir.

4/10

Elektrik sistemi : Kış aylarında havadaki nem oranı arttığı için buji kabloları ve distribütör kapağına nem girmesi olasıdır. Bu durumda motor zor çalışır ya da hiç çalışmaz. Bunun önlenmesi için distribütör kapağı ve ateşleme kabloları kontrol edilmelidir.

5/10

Akü : Kış aylarında aküye normalden fazla iş düşer. Akünün iyi çalışabilmesi için elektrolit sıvı seviyesinin ölçülmesi, şarjının yeterli düzeyde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için de kutup başları metal bir fırçayla temizlenir ve korozyona karşı gres yağı sürülür.

6/10

Kalorifer : Kış mevsimi öncesi kalorifer bağlantı hortumları kontrol edilmeli, klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilmelidir.

7/10

Balatalar : Fren balatalarını kontrol etmeden kışa girmek kazaya davetiye çıkarır.

8/10

V Kayışı : Genişleyen V kayışını mümkünse gererek kullanın. Mümkün olmuyorsa kayışı hemen değiştirin.

9/10

Yağ Kontrolü : Uzun süre kullanılan yağ koruma özelliğini kaybeder. Bu yüzden yağ kontrolü mutlaka yapılmalıdır, yağ zamanında değiştirilmelidir.

10/10