Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Arakanlı Müslümanlar sahra hastanesine kavuşuyor

Fotoğraf kaynak AA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatlarıyla Bangladeş'in Cox's Bazar kenti yakınlarındaki Kutupalong bölgesinde Arakanlı Müslümanlar için yapılacak sahra hastanesinin inşasına başlandı.

1/7

Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yapımına başlanan Ağır İklim Tipi Sahra Hastanesi, Myanmar'da ağustos ayından beri ordu ve fanatik Budistlerin saldırılarına uğrayarak, evini terk etmek zorunda kalanlar, çıktıkları zorlu yolculukta hasta düşenler ve yaralıların sığınağı olacak.

2/7

Yaklaşık bin metrekare alanda, Türkiye'den gelen UMKE ekipleri tarafından yapımına başlanan, 8 ayrı çadırdan oluşacak hastane 50 yatak kapasiteli planlanıyor.

3/7

Tam teşekküllü olacak hastane, yoğun bakım, kadın doğum, genel cerrahi, çocuk acil, ortopedi, anestezi ve laboratuvar bölümlerinden oluşacak. 3 çadırı kurulan hastanenin ay sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

4/7

Ağır İklim Tipi Sahra Hastanesinin kurulumunda da görev alan Sağlık Birim Sorumlusu Seyit Çiftçi, yaptığı açıklamada, Arakanlı Müslümanlar için Türkiye'den geldiklerini, bölgede 50 yataklı bir hastane hazırlayacaklarını belirtti.

5/7

Hastanede yeni doğan çocuklar için kuvöz ünitesi de hazırlayacaklarını ifade eden Çiftçi, "Uzmanlarımız, hemşirelerimiz olacak. Şu an için 10 doktorun çalışması planlanıyor. Röntgen cihazımıza kadar olacak. Küçük çaplı tam teşekküllü bir hastane kurmayı planlıyoruz. İkinci hastanenin de planlanması yapılıyor." diye konuştu.

6/7