Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Arakanlı Müslümanların mücadelesi sürüyor

Myanmar askerlerinin 25 Ağustos'ta başlattığı operasyonlarda katliamdan kaçan Arakanlı Müslümanların Naf Nehri'ni geçişleri devam ediyor.

1/11

Bangladeş ve Myanmar'ı birbirinden ayıran Naf Nehri, günün her saatinde mültecilerin akınına uğruyor.

2/11

Her yaştan Arakanlı Müslüman, Myanmarlı askerlerin ve Budist Milliyetçilerin yaktığı köylerinden kurtarabildikleri eşya ve yiyecekleri de beraberinde getiriyor.

3/11

Aileler halinde iki ülke arasındaki Naf Nehri’ni pirinç tarlalarını geçmeye çalışan Arakanlılar, zaman zaman karşılarına çıkan göletleri balıkçıların yardımıyla aşıyor.

4/11

Günün her saatinde geçişlerin yaşandığı gözlenirken, insanlar çamurla kaplı 1 metre genişliğindeki toprak yığınlarının üzerinden geçerek Bangladeş’e ulaşıyor.

5/11

Zaman zaman derinliği bir metreyi aşan su ve balçığın içinden geçmek zorunda kalan mültecilerin yaşadıkları korku ve panik her hallerinden belli oluyor.

6/11

Naf Nehri'nin Myanmar kıyısına yakın yerlerde sık sık dumanların yükseldiği dikkati çekerken, mültecilerin hava karardıktan sonra sınırı geçmek için yoğun çaba harcadıklarını görüldü.

7/11

Bangladeş sınırına ulaşan Müslüman mülteciler uzun yolculuklarının ardından yol kenarında dinlenirken, birçoğu ilk günlerini buralarda geçiriyor.

8/11

Bulabildikleri naylon veya brandaların altında giren aileler, yeni hayatlarının ilk saatlerini kamyonlardan atılan yiyecek ve giyecekleri beklemeyle tüketiyor.

9/11

Mültecilerden maddi imkanları yeterli olanlar satın aldıkları bambularla derme çatma inşa ettikleri yerlerde ailelerini dış etkilerden korumaya çalışıyor.

10/11