Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Asıldığı ipin parasını eşinden aldılar

MENDERES İFADE VERİYOR: Dönemin Başbakanı Adnan Menderes anayasayı ihlal etmek, örtülü ödeneği usulsüz harcamak, 6-7 Eylül Olayları ve Vatan Cephesi kurmak gibi suçlamalarla yargılandı. Yargılama öncesi alınan ifadeler fotoğraf karelerine bu şekilde yansıdı.

1/7

SAĞLIKLARINI KAYBETTİLER: Yassıada’ya gönderilen DP’liler arasında yaşlı ve hasta olanlar da vardı. Hastaların muayene görüntüleri, Milli Birlik Komitesi tarafından dağıtılan reklam fotoğraflarına da yansımıştı.

2/7

BAYAR’IN ‘KÖPEK DAVASI’ SORGUSU: Sorguların ardından ilk duruşma, devrik Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile Tarım Bakanı Nedim Ökmen’in yargılandığı dava oldu. “Köpek davası” olarak bilinen bu davanın konusu, bir Afgan tazısının değerinden fazlasına Atatürk Orman Çiftliği’ne satılmasıydı.

3/7

Dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam sehpasına çıkan ilk isim oldu

4/7

Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu da Polatkan’ın ardından idam edildi.

5/7

Menderes’in cezası 1961 yılının 17 Eylül’ünde infaz edildi.. Menderes’in altındaki tabure çekildiğinde, saatler 13.30’u gösteriyordu

6/7

DP Milletvekili Agah Erozan, idam kararından sonra Yassıada’dan İmralı’ya getirilip bu hücreye konuldu, cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi.

7/7