Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yunan turistler Edirne'ye akıyor

Kur farkı nedeniyle Yunan turistin yanı sıra Bulgarlar'ın da yoğun olarak Edirne'den alışveriş yapması, esnafın yüzünü güldürüyor.

1/10

Bulgaristan para birimi Leva ile Euro'nun Türk parasına göre değer kazanması, Edirne'de ekonomiyi hareketlendirmişti.

2/10

Bir Bulgar Leva'sının 4 liranın üzerinde olması, 1 Euro'nun ise 7 liranın üzerine çıkması nedeniyle sınır komşuları tüm alışverişlerini Edirne'den yapmaya başlamıştı.

3/10

Özellikle cuma günleri kurulan ve 'sosyete pazarı' olarak bilinen Ulus Pazarı, alışveriş merkezleri ile kentin çarşısı Yunan turistlerin alışveriş yapmaya başlaması nedeniyle hareketlendi.

4/10

Sabah erken saatlerde Edirne'ye otobüslerle gelen Bulgar ve Yunan turistler, gün boyu kenti gezip, alışveriş yaptıktan sonra akşam saatlerinde yeniden ülkelerine dönüyor.

5/10

Özel araçlarıyla gelenler ise özellikle Bostanpazarı Mahallesi'nde kurulu olan ve temizlik ürünleri satan dükkanlardan ve halk pazarlarında alışveriş yapıyor.

6/10

Turistler, kentte tekstil ürünlerinden, mobilyaya kadar çok çeşitli alışveriş yapıyor. Edirne'de cuma günleri kurulan ve 'Sosyete Pazarı' olarak bilinen halk pazarı, yurt dışından gelenlerin en gözde alışveriş noktası. Pazardan toptan alışveriş yapan turistler ülkelerinde 3 katı fiyatına satıyor.

7/10

Halk pazarı esnafından Metin Reze, askerlerin tahliye olmasının ardından Yunanistan'dan yeniden turistlerin gelmeye başladığını ifade ederek, "Bu pazarın en büyük özelliği Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelenlerin olması. Gelen yabancı turistlerin paraları bizden değerli durumda. Bu pazar onlara çok avantajlı geliyor. Yunanistan'dan gelenler askerlerin tutuklanmasının ardından kesildi. Askerlerin tahliyesinin ardından düzelmeye yeniden gelmeye başladı" dedi.

8/10

Yunanistan'dan her hafta alışveriş için geldiğini söyleyen Maria isimli kadın ise, "Her hafta alışveriş için geliyoruz, fiyatlar burada çok güzel. Bugün çarşaf aldım, şimdi gezip bakacağım. Sonra da alışveriş yapacağım. Pazardan çok memnunuz" diye konuştu.

9/10

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre Yunan ve Bulgar turistler kişi başı 50 ile 100 Euro arasında alışveriş yaparken, kur farkının artmasından dolayı aldıkları ürünlerde gelişti. Daha önce sadece pazardan alışveriş yapan turistler, tekstilden inşaat malzemelerine kadar çok çeşitli ürünler alıyor.

10/10