Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Atlı timin kadın süvarileri

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Nevşehir'deki jandarma at eğitim merkezinde görev yapan iki kadın astsubay, günlük bakım ve eğitimlerini üstlendikleri atlar ile "takım" olarak turizme açık alanlarda devriye görevi yapıyor.

1/14

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığı bünyesindeki atlı birliklerde görev yapan iki kadın astsubay, "ekip" olarak gördükleri atların bakım ve eğitimini üstleniyor.

2/14

Nevşehir'de, 2003 yılından beri Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde faaliyet gösteren JAKEM'de yetiştirilen ve özellikle turizm bölgelerinde motorlu taşıtların giremediği alanlar ile asayiş olaylarında kullanılan atlar, ikisi kadın 30'a yakın personel tarafından eğitiliyor.

3/14

Merkezde görev yapan Astsubay Kıdemli Üstçavuş Semra Okan ve Astsubay Üstçavuş Hatice Özbek, her sabah mesaiye sorumlu oldukları atların tımarını yaparak başlıyor.

4/14

İnsanlarla iletişim kurmayı sevmesi ve soğukkanlı yapısıyla bilinen atların tırnak ve tüylerini titizlikle temizleyen, ardından eyerlerini takan kadın astsubaylar, hayvanlara havuç ve taze ot gibi en sevdiği yiyecekleri vererek birlikte "ekip oldukları" bilincini güçlendirmeye çalışıyor.

5/14

Okan ve Özbek, bakım faaliyetlerinin ardından zindeliklerini koruyarak her an göreve hazır halde bulunmaları amacıyla atlara kapalı manejde yürüyüş ve itaat, asayiş ve eğitim parkurunda ise engel atlama çalışmaları yaptırıyor.

6/14

Kapadokya bölgesindeki turistik merkezlerde devriye faaliyeti için görevlendirilen atlı birliklerde yer alan Okan ve Özbek turistlerin ilgisini çekiyor.

7/14

8/14

9/14

10/14

11/14

12/14

13/14