Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Avustralya'da 8 ay sonra cuma namazı heyecanı

Avustralya'da aylar sonra tekrar cemaatle cuma namazı kılındı.

1/10

Melbourne kentinde yaşayan Müslümanlar, koronavirüs yasakları kapsamında 8 ay sonra yeniden açılan camide ibadet yapmanın heyecanını yaşadı. son cuma namazının 13 Mart’ta kılındığı Melbourne’daki Meadow Heights Camisi, yasakların hafifletilmesiyle tekrar kapılarını açtı.

2/10

Kentte Müslümanların en yoğun yaşadığı bölgelerden biri olan Meadow Heights semtindeki camiye akın eden Müslümanlar, esnetilen koronavirüs yasakları kapsamındaki ilk cuma namazını 50’şer kişilik gruplar halinde, 5 farklı imamla kıldı.

3/10

Yasaklar çerçevesinde seccadelerini yanlarında getiren ve sosyal mesafe kurallarına uyarak saf tutan cemaate verilen hutbelerde hastalık hakkında bilgiler de yer aldı.

4/10

Avustralya Milli Görüş Teşkilatları (AMGT) Meadow Heights Şube Başkanı Selahattin Uyar, namaz sonrasında yaptığı açıklamada, aylar sonra cemaatle ilk cumayı kılmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

5/10

Bugünden itibaren koronavirüs tedbirlerine uyarak camide vakit namazlarını da kılacaklarını hatırlatan Uyar, "İnanın sanki şimdiye kadar hiç cuma namazı kılmamış gibiyiz, hakikaten çok özledik, çok özlemişiz, cemaatimiz de öyle. Gerçekten namaz kılmak isteyen çok kişi var, uzun bir sıra oluştu. Bugün Allah’ın izniyle 5 grup halinde cumamızı idrak edeceğiz." ifadelerini kullandı.

6/10

Yasaklardan dolayı aylardır birbirini göremeyen insanların ilk kez bir araya geldiğine dikkat çeken vatandaşlardan Yaşar Bolat, "Toplum birbirini çok özlemiş, bugün Allah’a şükür 50 kişiyle de ilk cumamızı kıldık. İçimizdeki sevgiyi, birbirimize olan muhabbeti burada yeniden yaşamış olduk. Bizim için çok güzel oldu." dedi.

7/10

İkinci grupta cuma namazını eda etmek için dışarda sıra bekleyen vatandaşlardan Engin İbal ise 13 Mart'tan sonraki ilk cumayı kılmak için heyecanla beklediklerini hatırlatarak, "Allah bugünü de gösterdi şükürler olsun. Sağ salim bugünlere eriştik, inşallah bu sayı yüzlere, iki yüzlere çıkar da toplum biraz rahatlar." şeklinde konuştu.

8/10

Osman Karataş, hastalığın tüm dünyada bir an önce bitmesi temennisinde bulunarak, "Biraz heyecanlıyız tabii, kolay değil (camideki) ibadetimize ara vermiştik. İnşallah bundan sonra düzelir, bu hastalıktan beraber kurtuluruz." dedi.

9/10

Melbourne’daki halen kapalı olan diğer camilerin de 23 Kasım’da yürürlüğe girecek daha geniş kapsamlı hafifletmelerin ardından ibadete açılması bekleniyor.

10/10