Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ayva'nın mucize etkisi

Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı. Ayvadan hazırlanan reçel ve kompostolar çocuk ishallerine karşı çok etkilidir. Kalbi güçlendiren en önemli besinlerden biridir. Ağız kokusunu gidermede çok faydalıdır.

1/6

Ayva çiğ yendiğinde dişleri temizleyen etkisi mevcuttur.

2/6

Damar sertliğine ve karaciğer temebelliğine iyi gelir. Özellikle ayva yaprağından yapılan çay, kalp ağrılarına iyi ve sakinleştirici etkiye sahiptir.

3/6

Varise iyi gelen özelliği mevcuttur. Yorgunluk ve bitkinliği önler. Ağız içinde oluşan yaraları tedavi edici özelliğe sahiptir.

4/6

Ayva kabuğu ve çekirdeği kaynatılıp içilirse idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Pişirilmiş ayva, böbrek, mide, ağrılarına iyi gelir. Özellikle mide bulantısı ve mide ülseri çekenler için çok yararlı olacak bir meyvedir.

5/6

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar için tehlikeli bir meyvedir. Çok tüketildiği taktirde kabızlık problemine neden olabilir. Pişirilerek veya reçeli, kompostosu yapılarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

6/6