Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Baharın tadını çıkarmak için en iyi 10 yer

Uyanan doğanın çağrısına kulak verin. Çünkü hem şehirden ayrılamayanlara hem de uzaklara gitmek isteyenlere bahar coşkusunu doyasıya yaşayacakları bir tatil vaat ediyor.

1/35

1) KALABALIK OLMADAN: ANTALYA Tatil dendi mi akla Antalya geliyor. İmkânınız varsa turist akını olmadan önce gidin.

2/35

Birbirinden güzel plajlarda denize bile girebilirsiniz.

3/35

Eğer tarihe merakınız varsa Akçay Deresi’nin iki yakasına kurulmuş Olimpos Antik Kenti’ni ve Antalya Arkeoloji Müzesi’ni gezin. Ayrıca yeşil doğanın içerisindeki Kurşunlu ve Manavgat Şelalesi’ne de mutlaka uğrayın.

4/35

2) İSTANBUL’DAN KOPAMAYANLARA: ATATÜRK ARBORETUMU / İSTANBUL Kent hayatından sıkılıp baharda doğaya kaçmak istiyor ama işten, güçten dolayı şehir dışına çıkamıyorsanız doğru adres Sarıyer.

5/35

1949’dan beri bu güzelliğin farkında olan İstanbullular nefes almak için burayı tercih ediyor.

6/35

Göller, bitkiler, ördekler, kazlar, sukaplumbağaları... Ağaçlar ve çiçekler arasında yürüyüş yapmak harika.

7/35

3) BİSİKLETTEN BALONA: KAPADOKYA / NEVŞEHİR Yazın kavurucu sıcakları gelmeden, doğal cennet Kapadokya’ya gitmenin tam zamanı. Bahar çiçeklerinin arasında balona binip peribacalarının üstüne doğan güneşi mutlaka seyredin.

8/35

Burası atlar diyarı. Ihlara Vadisi’nde atlı safari yapmadan dönmek olmaz.

9/35

Ayrıca bisiklet tutkunları için Göreme, Ürgüp ve Avanos üçgeninde teknik ve macera dolu rotalar var. 16-17-18 Mayıs’taki Cappadox Festivali’nde müzik, sanat, gastronomi ve açık hava etkinlikleri yapılıyor.

10/35

4) MOR SALKIMLAR VE FAYTON: ADALAR / İSTANBUL Anadolu Yakası ya da Avrupa fark etmez. Sabahın ilk vapurlarından birine atlayın, şahane bir yolculukla Prens Adaları’na varın.

11/35

Büyükada’daki Araba Meydanı’ndan fayton kiralayıp mor salkımlar arasında adayı baştan başa gezebilirsiniz.

12/35

Aya Yorgi Kilisesi, Rum Yetimhanesi ve İkinci Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’ni mutlaka görün.

13/35

Burgazada’da huzuru ve Sait Faik’in evini bulacaksınız. Heybeliada’daysa faytonla Ruhban Okulu’na çıkın. Ayrıca Çam Limanı’nda kayık kiralayıp manzaranın tadını çıkarın.

14/35

5) ADRENALİN VE MANZARA: BABADAĞ / MUĞLA Adrenalin tutkunuysanız ve hâlâ Türkiye’nin yamaç paraşütü mabedine gitmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

15/35

Baharda ısınan havayla birlikte deneyimli yamaç paraşütü eğitmenleriyle, kendinizi 2000 metreden aşağıya bırakın ve Ölüdeniz manzarasının tadını çıkarın.

16/35

Hava şartlarına göre yarım saatle bir saat arasında Belce Kız plajına iniyorsunuz. Serkan Ocak, “Yazın ilk sıcağını ve doğanın uyanışını havadan seyretmek harika” diyor.

17/35

6) ERGUVAN ZAMANI: İSTANBUL BOĞAZI / İSTANBUL Boğaz yıl boyu güzel ancak baharla birlikte açan erguvanlarla başka bir görünüme bürünüyor. Her gün saat 10.30’da Eminönü’nden kalkan Şehir Hatları vapuru Beşiktaş, Ortaköy ve Kanlıca’dan geçerek Anadolu Kavağı’na gidiyor.

18/35

Vapura binmeden önce simidinizi yahut balık ekmeğinizi almayı unutmayın. Boğaz’ın iki yakasında birbirine yarenlik eden Rumeli ve Anadolu Hisarları, yalılar ve erguvan manzarası karşılayacak sizi.

19/35

Dönüş için üç saat vakit var. Tepedeki Bizans ve Ceneviz kalıntılarını, Marco Paşa Köşkü’ne mutlaka gidin.

20/35

7) EGE ESİNTİSİ: CUNDA ADASI / BALIKESİR Tarihi Rum evleri, arnavutkaldırımlı dar sokakları, plajları, butik otelleri ve sahildeki restoranlarıyla geldiniz mi gitmek istemeyeceğiniz bir yer.

21/35

Adadaki doğa yürüyüşleri Ege esintisiyle daha da güzel oluyor.

22/35

Korunmuş tarihi yapılara, özellikle Taksiyarhis, Agios Yannis ve Panaya kiliselerine uğrayın. Zeytinlikler arasında köylere gidip halkın arasına karışın. Yeldeğirmenlerine de çıkın.

23/35

8) ÜÇÜ BİR ARADA: YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI / BOLU Her birinin farklı hikâyesi olan yedi göl manzarası eşliğinde piknik, doğa yürüyüşü ve kamp yapmaya ne dersiniz? Milli parkta sizi açan çiçekler, göller, çam, köknar, gürgen ve meşe ağaçları bekliyor.

24/35

Fotoğraf makineniz de yanınızdaysa harika bahar fotoğrafları çekebilir, bin bir çeşit kuş sesi eşliğinde huzur dolu saatler geçirebilirsiniz.

25/35

Parkın içindeki ceylan yetiştirme çiftliğini de mutlaka ziyaret edin.

26/35

9) KARADENİZ’İN İNCİSİ: AMASRA / BARTIN Tarihi liman şehri Amasra, baharla birlikte açan nilüfer çiçekleriyle mutlaka görülmesi gereken bir kıyı kasabası.

27/35

3 bin yıllık tarihiyle ikiz limanın, plajın ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

28/35

Ama geziye kaleden başlayın. Ardından Çekiciler Çarşısı’na uğrayıp buraya özgü tel kırma hediyelik eşyaları inceleyin.

29/35

Yeşilin içerisine girmek istiyorsanız Göldere Şelalesi iyi bir adres. Son olarak da etkileyici sarkıt ve odacıklara sahip Gürcüoluk Mağarası’nı görebilirsiniz.

30/35

10) MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR: DATÇA YARIMADASI / MUĞLA Bahar Datça’da başka yaşanıyor. Salep çiçekleri, papatyalar, mor salkımlar açıyor...

31/35

Ama Datça’yı diğer yerlerden ayıran asıl özellik mavi bayraklı plajlarında sabah çarşaf gibi olan deniz.

32/35

Bahar Akıncı, “Çiçek, özellikle doğal orkide ve palmiye meraklısıysanız Datça, baharı karşılayacağınız en güzel yerlerin başında.

33/35

Deniz manzarası ve günbatımı da eşsiz” diyor.

34/35

Tekir Burnu’ndaki dönemin büyük buluşu olan güneş saatinin de olduğu Knidos Antik Kenti’ne mutlaka gidin.

35/35