Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Balinalarla buz gibi suda çırılçıplak

Rus bilim kadını Natalia Avseenko, kuzey kutbunda eksi 1.5 santigrat derecedeki suya çıplak giriyor ve öldürücü soğuğa meydan okuyarak su altında 10 dakikadan fazla bir süre beyaz balinalarla birlikte yüzüyor.

1/6

Daily Mail'ın haberine göre, beyaz balinalar dalgıç giysisi benzeri yapay malzemelerle kendilerine dokunulmasından hoşlanmadıkları için onları yakından gözlemek isteyen 38 yaşındaki araştırmacı suya çıplak giriyor.

2/6

Normal koşullarda bir insanın sıfırın altındaki deniz suyunda ortalama 5 dakika hayatta kalabilirken Rusya'nın kuzey batısındaki Murmansk Oblast bölgesinde balinalar üzerinde araştırma yapan Rus bilim ekibinin kadın üyesi, yoga tekniği sayesinde 10 dakikadan fazla bir süre su altında kalmayı başarıyor.

3/6

Beyaz balina, ak balina, beluga balinası ya da yalnızca beluga (Delphinapterus leucas),yaşam alanı arktik ve arktik altı denizler olan bu (nadiren karadenizde rastlanır) memeli için kullanılan "beluga" adı, Rusça'da "beyaz" anlamına gelen (belukha) sözcüğünden geliyor. Hayvanın Latince olan bilimsel adı ise "beyaz (leucas), yüzgeçsiz (-apterus) yunus (delphin-)" anlamını taşıyor.

4/6

Bu deniz memelisi Türkiye gündeminde 1992'de düşmüştü. Ukrayna'nın Sivastopol şehrindeki bir araştırma enstitüsünden kaçtığı belirtilen ve Gerze limanına gelip bölge halkı tarafından adı 'Aydın' olarak koyulan bir beyaz balina ile olmuştu.

5/6