Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Başarılarıyla bizi gururlandıran kadın sporcularımız

Ülke sporuna kadın sporcularımızın getirdiği başarılar göğsümüzü kabartıyor. Bayrağımızı sporun farklı dallarında gururla dalgalandıran kadın sporcularımızı sizin için derledik.

1/10

Serap Özçelik Arapoğlu-Karate- Bakü'de düzenlenen ilk Avrupa Oyunları'nda, 50 kg'da birinci olan Özçelik, ülkesine Oyunlar tarihindeki ilk altın aynı zamanda ilk madalya getiren sporcu oldu.

2/10

Yasemin Adar-Güreş- Türkiye’nin en başarılı kadın güreşçilerinden biri olan Yasemin Adar, 6 Aralık 1991’de Balıkesir’de doğdu. Spora gülle atmayla başlayan Adar, ilerleyen zamanda güreşe yöneldi. Mersin’de düzenlenen 2013 Akdeniz Oyunları’nda altın madalyayı ülkesine kazandıran milli sporcu, 2016 ve 2017’deki Avrupa Şampiyonaları’nda da altın madalyayı Türk sporuna kazandırdı. Adar ayrıca Paris’te düzenlenen 2017 Dünya Güreş Şampiyonası’nda da 75 kg’da birincilik kürsüsünün sahibi oldu.

3/10

Melike Pekel-Futbol- Türkiye Kadın Milli Futbol Takımı’nın 10 numarası Melike Pekel, 14 Nisan 1995’te Almanya’nın Münih şehrinde dünyaya geldi. Bayern Münih gibi köklü bir kulüpte forma giydikten sonra Fransa’nın Metz takımına transfer olan Pekel, bu kulüpte gösterdiği performansla Avrupa’nın en güçlü takımlarından Paris Saint Germain’e transfer edildi. Ağustos 2015’ten beri ay-yıldızlı formayı da taşıyan başarılı sporcu, günümüzde Bordeaux için mücadele ediyor.

4/10

Yasemin Dalkılıç.-Serbest dalış- 1996 yılında ODTÜ Matematik bölümüne başlamasının ardından ODTÜ-SAT Serbest Dalış Grubuyla çalıştı. Bu ekip ile 1998 yılında katıldığı Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası'nda Türk milli takımını temsil etti ve Kadınlar arasındaki en iyi dereceyi yakaladı. 1999 yılında antrenörü Rudi Castaneyra ile tanıştı. Aynı yıl içinde serbest dalışın en zor disiplininde 68 metre derinliğe dalarak yeni bir dünya rekoru kırdı. Rekorlarına 2000 yılında iki yenisi eklendi. Serbest dalışın en itibarlı disiplinleri olan Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metre derinliğe indi. Daha sonra, Mısır'da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metre ve Yunanistan'da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde 40 metrelik dünya rekorları ile bu sporda dünyanın en elit grubuna yükselmeyi başardı.

5/10

Şahiha Ercüment-serbest Dalış- 2013 yılı itibarıyla serbest dalış alanında 4 adet resmi dünya rekoru sahibidir. Dünya rekorlarının yanı sıra 1998 yılından beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde madalya, çeşitli özel ödüller, kupalar, birçok Türkiye Rekoru elde etmiştir

6/10

Kübra Dağlı-Tekvando- Kübra, 2013 yılında katıldığı Tekvando Avrupa Şampiyonası 15-17 Yaş Bayan kategorisinde de Avrupa üçüncüsü oldu. Aynı yıl milli takıma girmeyi de başaran Kübra, o günden beri milli müsabakalarda da yer alıyor. 2017 yılı ise Kübra Dağlı için bir dönüm noktası oldu. Peru’nun başkenti Lima şehrinde düzenlenen 10. Tekvando Dünya Şampiyonasında Türkiye’ye büyük bir gurur yaşatan Kübra, 18 Yaş Üzeri Free Style İkili Takım kategorisinde Emirhan Muran ile birlikte dünya şampiyonu olmayı başardı. 2018’de düzenlenen 2. Dünya Plaj Poomsae Şampiyonası'nda muhteşem bir performans sergileyerek Avrupa Şampiyonası’nda yenildiği rakibini yendi. 18-30 yaş kadınlar ve yüksek kırış kadınlar kategorilerinde 2 altın madalya kazandı. Ayrıca etkinliğe bu yıl eklenen kadın ve erkek sporcuların karma şekilde yarıştığı üç kırış kategorisinde de bronz madalya elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Kübra, bu dalda dereceye girebilen tek kadın oldu. Yunanistan'ın Rodos Adası'ndaki şampiyonada Türkiye'yi temsil eden tek sporcu olan 21 yaşındaki Kübra, toplam 5 madalya ile Türkiye’yi bir kez daha gururlandırdı! 2019 yılında Ankara'da düzenlenen Türkiye Tekvando Poomsae Şampiyonası'nda Serbest Stil Ferdi Kadınlar kategorisinde ise gümüş madalya, Serbest Stil Çiftler kategorisinde ise Emirhan Muran ile birlikte Türkiye şampiyonu oldu.

7/10

Hatice Kübra İlgün-Tekvando 2017 Dünya Şampiyonası 57 kg mücadelesinde gümüş madalya kazandı.[

8/10

Yasemin Ecem Anagöz -Okçuluk Türk okçuluğunun yetiştirdiği en parlak değerlerden biri olan Yasemin Ecem Anagöz, 14 Ekim 1998 İzmir doğumlu. 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türk sporunu temsil eden Anagöz, 2018 Akdeniz Oyunları’nda bronz madalyanın sahibi oldu. Milli okçu Dünya Okçuluk Federasyonu tarafından 2018’de Yılın Kadın Okçusu ödülüne layık görüldü.

9/10

İrem Yaman-Tekvando 4 Ağustos 1995’te Ankara’da dünyaya gelen İrem Yaman, 8 yaşında başladığı tekvandoda Türk sporunun sayılı isimleri arasına girmeyi başardı. Katıldığı ilk uluslararası turnuva olan 2014 Avrupa 21 Yaş Altı Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya alma başarısı gösteren Yaman, gösterdiği performansla Avrupa’nın sayılı tekvandocuları arasına girmeyi başardı. Başarılı sporcu son olarak ABD Açık Tekvando Turnuvası’nda Türk sporuna altın madalya kazandırmayı başardı.

10/10