Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Başbakan Binali Yıldırım Vietnam'da

Başbakan Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere TSİ 19.00'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye geldi.

1/33

Başbakan Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere TSİ 19.00'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye geldi. Yıldırım'ı, Noi Bai Uluslararası Havalimanı'nda, Türkiye'nin Hanoi Büyükelçisi Akif Ayhan ve diğer yetkililer karşıladı.

2/33

Başbakan Yıldırım ile Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Grup Başkenvekilleri Mustafa Elitaş, Mehmet Muş ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan da Hanoi'ye geldi.

3/33

Resmi ziyarette bulunan Başbakan Yıldırım, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ve Vietnam Ulusal Meclis Başkanı Nguyen Thi Kim Ngan ile görüştü. Başbakan Yıldırım'ın bu ziyareti, Türkiye ile Vietnam arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1978'den bu yana Başbakan düzeyinde Türkiye'den Vietnam'a gerçekleştirilecek ilk ziyaret olması dolayısıyla ayrıca önem taşıyor.

4/33

Resmi ziyaret programı kapsamında Vietnam'da bulunan Başbakan Binali Yıldırım, iki gün sürecek temaslarına başladı.

5/33

Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc tarafından resmi törenle karşılandı.

6/33

Vietnam Başbakanlık Binası'ndaki tören, Yıldırım ve Nguyen'in tören alanında yerlerini almaları ve iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

7/33

Başbakan Yıldırım, daha sonra tören kıtasını selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Nguyen tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi. Yıldırım ve Nguyen daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

8/33

Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam Başbakanlık Binası'nda Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc (sağda) ile ortak basın toplantısı düzenledi.

9/33

Törende, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan yer aldı.

10/33

İlk olarak Milli Kahramanlar ve Şehitler Anıtı'na çelenk bırakan Yıldırım, daha sonra Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve ülkenin ilk başkanı Ho'nun mozolesine ziyaret gerçekleştirdi.

11/33

Başbakan Binali Yıldırım, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc tarafından Vietnam Başbakanlık Binası'nda resmi törenle karşılandı. Hören, Yıldırım ve Nguyen'in tören alanında yerlerini almaları ve iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

12/33

Yıldırım ve Nguyen daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

13/33

Başbakan Binali Yıldırım ile Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc, başbaşa görüşmelerinin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.

14/33

Yıldırım, Başbakanlık Binası'ndaki görüşmede yaptığı konuşmada, şahsına ve heyetine gösterilen yakın ilgiden dolayı muhatabına teşekkürlerini iletti.

15/33

Vietnam halkının ülkesini savunma konusunda gösterdiği kahramanlık mücadelesinin Türk halkı tarafından çok iyi bilindiğini ve takdir edildiğini belirten Yıldırım, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 1978 yılında tesis edildiğini hatırlattı.

16/33

İlişkilerin o günden bu yana dostluk ve saygı esasına göre sürdüğünü anlatan Yıldırım, "Türkiye olarak Vietnam'ı Güneydoğu Asya bölgesinde güçlü ve güvenilir bir ortak olarak görüyoruz.

17/33

Nüfus itibarıyla birbirine benzer iki ülke arasında muazzam bir iş birliği için iyi bir fırsat var. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak ve ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak için her türlü şartın uygun olduğunu sizlerle paylaşmak isterim." diye konuştu.

18/33

Çok geniş katılımlı bir heyetle ülkeye geldiklerini, iş aleminden katılımcıların olduğunu ifade eden Yıldırım, gerek Vietnam'da gerekse Türkiye'deki iş aleminin bir araya gelerek muhtemel iş birliği imkanlarını değerlendireceklerini söyledi.

19/33

Yıldırım, yapacakları temasların, yıldan yıla gelişmekte olan ilişkilerin çok daha ileri seviyeye taşınmasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

20/33

21/33

22/33

23/33

24/33

25/33

26/33

27/33

Yıldırım, Milli Kahramanlar ve Şehitler Anıtı'na çelenk bıraktı, Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve ülkenin ilk başkanı Ho Chi Minh'in mozolesini ziyaret etti

28/33

29/33

30/33

31/33

32/33