Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bebeğiniz için bunları mutlaka yapın

Bebeğiniz doğduktan sonra bakımı ile yakından ilgileneceksiniz. Ancak henüz doğmadan da onun için bir şeyler yapabilirsiniz. İşte uzmanların hamilelik süresince bebeğiniz için yapmanız gerekenler.

1/10

1-İki kişilik yeme fikrinden vazgeçmelisiniz. Hamilelik boyunca fazla kilo alımı bebeğin erken doğmasına ya da bebeğin kilolu bir bebek olmasına sebep olabilir. Her iki durum da bebeğin sağlığı için tehlike unsuru oluşturmaktadır.

2/10

Hamile kadınların pek çoğu alması gerekenden daha fazla kilo alarak bu süreci tamamlar. Genellikle bebek için gerekli olan ekstra kalorinin fazla olduğunu düşündükleri için bu gerçekleşir. Oysa bebek için gerekli olan sadece fazladan 300 kaloridir. Bebeğinizin gelişimi için bu miktar yeterlidir.

3/10

2-Gripten korunmak için tüm gerekli önlemleri alın. Hamileler gribal enfeksiyonlara diğer kişilere göre daha açık konumdadır. Bu sebepte korunmak için ekstra çaba harcamak gerekir.

4/10

Doktorunuzla görüşüp grip aşısı hakkında fikir alabilirsiniz. Doktorunuz önerirse kış başlangıcında grip aşısı olarak korunmaya başlayabilirsiniz.

5/10

3-Gerekli durumlarda doktorunuzun önerisiyle ilaç almaktan çekinmeyin. Doktorunuz mutlaka almanız gerektiğini düşünüyorsa almalısınız. Aksi taktirde bebeğinize daha çok zarar gelebilir.

6/10

4-Bebeğinizin doktorunu belirleyin. Henüz doğum yapmadan 3.trimesterda belirlerseniz işiniz kolaylaşır. Bebek doğduktan sonra araştırmaya vaktiniz olmayabilir.

7/10

Arkadaşlarınıza danışarak evinize mümkün olduğunca yakın olan doktoru seçmenizde fayda vardır. Özellikle bebeğinizi doğumdan sonra ilk yıl her ay kontrole götürmeniz gerekecektir.

8/10

5-Stresten ve aşırı yorgunluktan uzak durmalısınız. Çalışıyorsanız iş yükünüzü azaltmaya çalışmalısınız. Evde bakmanız gereken başka çocuklarınız varsa ev işleri için yardım almaya çalışmalısınız.

9/10

Aşırı stres ve yorgunluk erken doğuma ve düşük kilolu bebek doğumuna neden olabilir. Üzerinizdeki yükü mümkün olduğunca azaltmalısınız.

10/10