Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Belçika'da mağazalar kapatıldı

Belçika'da koronavirüs kaynaklı vaka sayıları günlük 15 bini geçince tedbirler devreye alındı.

1/10

Başbakan Alexander de Croo, İstişare Komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Şu anda tek seçeneğimiz mümkün olduğunca fiziki temastan kaçınmak. Sıkı tedbirlere geri dönüyoruz. Bunun tek bir amacı var. O da sağlık sistemimizin çökmesini engellemek." dedi.

2/10

Alınan karar doğrultusunda ülkedeki süpermarketler, bakkallar, eczaneler gibi halkın sıkça ihtiyaç duyduğu yerler dışındaki tüm mağazaların en az 1 Aralık'a kadar kapatılmasına karar verildi.

3/10

İnternet üzerinden veya telefonla satış devam edebilecek. Müşteriler mağazaya gidip siparişlerini içeri girmeden alma imkanına sahip olacak.

4/10

Daha önce ülkenin birçok bölgesinde ilan edilen 22.00 ila 06.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması ise genişletilmedi. Flaman bölgesinde yasaklı zaman dilimi gece yarısı ile 05.00 arasında.

5/10

Belçika hükümeti, seyahat kısıtlamasına gitmedi. Sınırların açık tutulacağı, seyahatin engellenmeyeceği bildirildi.

6/10

Hafta başında ara tatile girecek okulların kapatılmayacağı ancak bir haftalık tatilin şimdilik iki haftaya çıkarılacağı açıklandı.

7/10

Açık ve kapalı tüm alanlarda maske zorunluluğu da sürecek.

8/10

Hastanelerdeki doluluk oranlarının artışı da alarm verici düzeye geldi. Ülkede 2 bin civarındaki yoğun bakım yataklarının 1057'si doldu.

9/10

Aynı artış hızıyla bir hafta içinde tüm yatakların dolacağı belirtiliyor. Bu nedenle Belçika Sağlık Bakanlığı, gerekli hallerde koronavirüs hastalarının tedavi için Almanya'ya gönderilebileceğini açıkladı.

10/10