Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay

Güzel oyuncu Bergüzar Korel,samimi açıklamalarda bulundu.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 1/43

Güzel oyuncu Bergüzar Korel,samimi açıklamalarda bulundu.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 2/43

Ne Şehrazat vardı karşımda ne de Feride... Sesi bile farklıydı. Karşımda Bergüzar Korel vardı. Hayata cesaretle bakan, hakkının yendiğini düşündüğü anda kaşları kalkan, birçok konuda duyarlı, sözünü esirgemeyen ve kendi içinde kırılganlıkları olan... “Deli” tarafını babasından, fedakâr yanını ise annesinden aldığını söyleyen Korel’in önümüzdeki yıla dair farklı planları var...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 3/43

Dizilere ara veriyor ve kendini tiyatro sahnesine atıyor. Hatta kimse ona rol vermezse kendi tiyatrosunu bile kurabilir, o kadar niyetli ve istekli yani... Korel’le Boğaz’a bakan bir terasta buluştuk, yürüttüğü “Cesur ol” kampanyasından mutfakta pişirdiklerine, sinemadan hayalini kurduğu tiyatro oyununa kadar uzandık..

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 4/43

Dizilerin neredeyse tüm dünyada yayınlanıyor. Bizim Nazenin geçen ay Küba’ya gittiğinde alışveriş için bir bakkala giriyor. Bakkal hiç ilgilenmiyor. Çünkü o sırada Binbir Gece’yi izliyor.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 5/43

Nazenin “İlgilenmiyorsun ama bizim dizileri izliyorsun” deyince kadın bir anda “Dizinin sonunda evlenecekler mi?” diye soruyor. “Evet evleniyorlar, hatta gerçek hayatta da evlendiler” cevabını alan Kübalı kadın, akrabası evlenmiş gibi mutlu oluyor. Büyük bir güç... Aslında ben bu gücün hâlâ farkında değilim. Nasıl farkına varılır çok da bilmiyorum. İnsanlar fikirlerime ve yaptığım şeylere değer veriyorlar. Pek çok genç kızdan “Sizi örnek alıyorum” lafını duyuyorum...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 6/43

Omuzlarımda ciddi sorumluluklar var, doğru adımlar atmak zorundayım. Zor, çünkü hata yapma ve saçmalama lüksüm hiç yok. Yurtdışındaki ilginin de tabii ki farkındayım ve ülkem adına çok mutluyum...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 7/43

Türk oyuncular Türkiye’nin tanıtımında ciddi rol oynuyor. Ben de evrensel boyutta bir iş yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Demek ki; Binbir Gece duygulara o kadar hitap eden bir senaryo ki dünyanın her tarafında izleniyor. Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Güney Amerika’da... Güney Amerika’dan çok davet alıyoruz, gitmek istiyorum. Ancak çok yoğun çalıştığım için, kısa süreli ziyaretler için 17-18 saatlik uçuşlar yapamıyorum.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 8/43

Yakında direkt uçuşlar başlıyor...

Öyle mi? Aslında bu iyi bir fırsat olabilir çünkü gitmek istiyorum. Bu zamana kadar çok yerde oynadı ama Güney Amerika kadar net geri dönüş aldığı, insanlarla net ilişki kurduğu bir yer olmamıştı. Biraz galiba bize benziyorlar.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 9/43

‘Herkesin kalbi gibi olsun hayatı’

Hollywood gibi dizilerimizin gücünü kullanamıyoruz, popüler kültürü etkileme konusundaki treni kaçıyoruz... Siz oyuncular üstünüze düşeni yapıyorsunuz, kültür politikalarımızla bu avantajı iyi kullanamadığımızı düşünüyorum.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 10/43

Oyuncular olarak kültür politikasında üzerimize düşeni fazlasıyla yaptığımızı düşünüyorum. İleriye dönük ciddi adımlar atılacaksa bunun planlı, profesyonel ve stratejik olması gerekiyor. Türkiye’de bu sistemin yavaş yavaş oturacağından şüphem yok. Bu bizim ülkemiz için yeni bir şey... Ayrıca biz bu işin görünen kısmıyız ama set, ışık, kameraya kadar emek veren, canla başla çalışan koca bir ekip var arkamızda...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 11/43

Yaptığımız işlerle biz yurtdışında seviliyorsak onların payı büyük. Yurtdışındaki kültür politikalarımızla ilgili avantajımızı kullanabilmemizin öncesinde kendi ülkemizdeki telif hakları sorunumuzu çözmemiz gerekiyor...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 12/43

Ekip çalışmasının altını sürekli çiziyorsunuz. Hakkaniyet ve ekip çalışması sizin için önemli. Sanatçılar içinde en aktivist duran, birinin canı yandığında twit atan, tepki gösteren sizsiniz.. Çok mu haksızlığa uğradınız?

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 13/43

Bu hayatın çok gerçek olmadığını acı tecrübelerle öğrendim maalesef. Sahip olduklarıma şükrediyorum. Herkesin kalbi gibi olsun hayatı... Hayata dair duam budur. Yaptığımız işte herkes çok emek veriyor.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 14/43

Bütün bu özveri karşısında hakkaniyetli olmaktan başka bir seçenek zaten yok benim hayatımda. Başka türlüsü mümkün olamaz. Onun dışında herkes gibi haksızlığa tahammül edemiyorum. Bu yüzden susamıyorum bu ama kimseyi kırmak da istemiyorum. Söylediğiniz söz, sizin ne söylediğinizle değil, karşınızdakinin ne anladığıyla ilintili olmaya başladı artık. Ve bu durum beni oldukça rahatsız ediyor. Bu yüzden konuşmamayı tercih ettiğim zamanlar da oluyor..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 15/43

Hollywood starları gibi yaşıyorsunuz, makyajsız dışarı çıkıyorsunuz, sokağa karışıyorsunuz. Sanırım siz böyle mutlu oluyorsunuz...

"Ben böyle mutluyum. Oturduğum mahallede kimse benim Bergüzar Korel olmamı umursamıyor. Pijamamla dışarı çıkıp çocuğumu servise bindiririm, kapıma gelen sebzeciden alışveriş yapıp ayakkabımda sorun olunca kunduracıya da giderim..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 16/43

"Evimiz büyüktü, şartlarımız iyiydi ancak 11 ay sonra mahalleme döndük. Komşuluk benim için çok önemli, sabahları “Günaydın” diyebilmek ya da evde yumurta kalmadığında alt komşudan istemek çok güzel bir his... Kapıya gazeteci geldiğinde, ilk haberi bakkaldan alıyoruz: “Abla senin evi bir kamera çekiyor. Kim o?”

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 17/43

Koruyucu melekleriniz var...

"Onlar neyse ben de oyum. Herkes nasıl yaşıyorsa ben de öyle yaşamayı seviyorum. Yazın hiç bilmediğimiz yazlık bir sitenin plajına gittiğimizde, oradaki insanların bizi kendilerinden biri gibi görerek bizimle çekirdek çitleyip kısır ikram etmeleri beni mutlu etmeye yetiyor..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 18/43

"Yaptığımız iş sebebiyle her şey o kadar fazla sunuluyor ki bize onların hayatın gerçeği olduğuna inanırsak, kendi gerçekliğimizi kaybederiz. Benim gerçeğim ailem, yaşadığım mahalle, cumartesi günü gittiğim semt pazarı. Gerçek hayattan koparsam mutlu olamıyorum"

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 19/43

Emniyet sübabı sizin için...?

"Herkesin içinde olmalıyım. İnsanlarla aramdaki mesafe azalıyor. Onlar da benim onlardan biri olduğumu anlıyor. Kırmızı halıdan geçerken, bir karakteri canlandırırken ya da bir dergi, gazete çekiminde o kadar ulaşılmaz gözüküyoruz ki, istemiyorum öyle olmayı."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 20/43

Sanatçı bir aileden gelmenin bir etkisi olabilir mi?

O zaman cep telefonu yoktu, insanlar da makineyle dolaşmıyordu. Ama benim çocukluğum, dışarı çıktığımızda anne-babamın yanında sürekli sevgi sözcükleri duyarak geçti. ‘’Ne kadar düzgün bir ailesiniz’’ derlerdi. Babam da her biriyle tek tek konuşurdu.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 21/43

Beni görüp “Fotoğraf çekinebilir miyiz?” diye panik yapanları; ki “Çekinebilir miyiz?” lafını çok sevmiyorum. Derim ki: “Merhaba, nasılsın? Ben Bergüzar, senin adın ne?” Hal hatır soruyorum. Tabii ki, oyuncu anne-babanın çocuğu olmak bir şans. Ben biraz antrenmanlıydım.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 22/43

Anne ve babanızdan nasıl izler taşıyorsunuz?

Annem fedarkârlık kelimesinin karşılığı bence... Önceliği hep biz olduk.

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 23/43

‘Annemin başka bir seçeneği yoktu’

Onu eleştiriyor musunuz bu konuda? Oyunculuğu ikinci plana attığı için...
Evet, ama başka bir seçeneği yoktu. Babam bu işi yaptırmazdı. Yaptırsa da biz olmazdık. Son derece yetenekli bir kadın. Annem sadece babama değil bize de âşıktı. Hâlâ öyle, günde 3-4 defa konuşuyoruz. Ailemle iletişimim hiçbir zaman kopmuyor..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 24/43

"Eleştirsem de annemden fedakârlığı öğrendim. Sükûneti, idare etmeyi öğrendim. Babama gelirsek; kanı deli akan bir adamdı babam. Bir yanım ona çok benziyor, sıkıntılar yaşanabiliyor. Babamdan da dürüst olmayı ve sınıf ayrımı yapmamayı öğrendim. Her ikisinden de öğrendiğim yegâne şey ailenin önemi..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 25/43

Annemi en çok eleştirdiğim konularda onun gibi davranmaya başladığımı görüyorum. Siz?

"Evet öyle... Hep en kötü ihtimal gelir aklıma. Ya da o kadar çok negatif haberler almaya alıştım ki. Birine iki kez arayıp ulaşamazsam kaygılanırım. Çok rahat bir anne olduğum söylense de o huy geçmiş bana da."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 26/43

Bunu fark ettiğinizde ne diyorsunuz kendinize?

"Bergüzar değerini bil, bu anın tadını çıkar, şükret."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 27/43

"Ne çikolata, ne de kahve keyfimden ödün veremem..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 28/43

Sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğinizi biliyoruz...?

"Takıntılı değilim. Sadece sebze ve meyveyi marketlerden değil, pazardan alıp yerli üreticiyi desteklemeyi tercih ediyorum. Evde aileme yaptığım yemekleri, olabildiğince en doğal şekilde yapmaya çalışıyorum. Sağlıklı besleneceğim diye, ne çikolata ne de kahve keyfimden ödün veremem."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 29/43

Mutfağa girmeye fırsatınız oluyor mu?

"Son zamanlarda az giriyordum. Çalışan bir kadına göre mutfakta vakit geçirme konusunda fena değilim... Mutfak benim rahatlama alanım. Yemek yapmayı seviyorum ama yemek yapmanın dışında; yazın domatesleri alıp konserve yapmak, ya da Ali’ye çikolata kreması hazırlamak, eşe dosta fıstık ezmesi, reçeller hazırlayıp hediye etmek benim için çok keyifli..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 30/43

Ali’ye en çok hangi yemeği yapıyorsunuz?

"Her şeyi yaparım. Ama onun en çok sevdiği, beraber yaptığımız muffin’ler. Yemek yapmak çok basit aslında, büyütülecek bir şey yok. Giritli olduğumuzdan her şeyi çiğden yaparız..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 31/43

"Elimde lezzetlidir. Mütevazı değilim o konuda. İnsanlar seviyor. Havuçlu tarçınlı kekim meşhurdur. Kuruyemişlerden yaptığım lezzet toplarım vardır, diyettekiler onu çok sever..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 32/43

Tipik bir Egelisiniz...?

"Otsuz sofraya oturulmaz bizde. Rahmetli anneannem pikniğe gittiğimiz zaman ot toplar, akşam da pişirirdi..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 33/43

Sizin için en büyük lüks nedir?

"Ayaklarımı uzatıp evden dışarı çıkma zorunluluğumun olmaması, bir yere yetişme telaşından bir nebze uzak kalmak benim için büyük en lüks..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 34/43

‘Kadınların bu kadar güçlü ve cesaretli olması hazmedilemiyor’

“Cesur ol” kampanyasının yüzüsünüz. Bir kadın için bu zamanda cesaretli olmak çok kolay değil, tün dünyada şiddet artıyor. Nasıl cesaretli olacağız?
Tüm dünyada var evet. Hatta Oscar törenlerinde Patricia Arquette çıktı ve aynı çağrıda bulundu. Dünyanın en ileri düzeydeki ülkelerinde de var...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 35/43

Çuvaldızı kendime batırmak istiyorum. Belki kadınların bu kadar güçlü ve cesaretli olması hazmedilemiyor. Çünkü bir kadına “Sen yaparsın” denildiğinde kadın üstesinden geliyor. Bir güç savaşı var ortada. Sadece kadına değil insana, hayvana, kısacası nefes alan hiçbir canlıya şiddetin bir açıklaması olamaz. Çocuklara yapılan şiddet beni çıldırtıyor. Bunun ciddi psikolojik bir sorun, acizlik, güçsüzlük olduğunu düşünüyorum...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 36/43

Küçücük bir tokadın bile bir özrü olamaz. Özellikle çocuklara yapılan şiddetin de bilincinde olunmasını istiyorum. Pedofili diye de bir gerçek var. Bu suçu işleyenlerin en ağır şekilde cezalandırılmaları için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Hâlâ pedofili kelimesinin anlamını bilmeyen pek çok insan var. Kadınlara sesleniyorum, sindirilmesinler...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 37/43

Hemen diyecekler ki: “Ohh Bergüzar senin tuzun kuru, çalışıyorsun; istediğin her şeyi yapabilecek ekonomik özgürlüğe sahipsin.” Hiçbirimiz o kadar güçlü değiliz. Lütfen susmasınlar..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 38/43

Anne-babaya çok iş düşüyor. Ne yapmalı?

"Her şeyden önce çocuklarımıza vücutlarının dokunulmayacak yerleri olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Biri böyle bir şey yapmaya kalkıştığında bunu ailesiyle paylaşmaktan korkmamalı çocuk, bunu bilmesi gerekiyor. Önce aileler bilinçlendirilmeli ki çocuklarını doğru yönlendirebilsin ve çocuk da konuşmaktan, paylaşmaktan korkmasın...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 39/43

Ben Ali’ye ‘’Ben seni çok seviyorum. Dünyanın en büyük hatasını da yapsan seni her zaman seveceğim ve hep senin yanında olacağım” diyorum. Bunu söylesinler ki ne yaşarsa yaşansın çocuğun ilk paylaşmak istediği kişi ailesi olsun. Bu röportajı okuyan bir kişinin bile bilinçlenmesi benim için çok önemli..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 40/43

En çok kadınların ve annelerin cesaretli olması gerekiyor.

"Biz dünyaya bir can getiriyoruz. Bundan daha cesur bir şey olabilir mi hayatta?"

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 41/43

Bu bir erkek meselesi bir taraftan...

"Her şey konuşarak çözülebilir. Şiddet eğilimi olan erkekler, erkeklik ve adamlık arasındaki farkı anlasınlar. Adam olmak zor, erkek olmak çok kolay..."

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 42/43

Benim de 6 yaşında bir oğlum var. Erkek anneleri son zamanlarda hedef. Ben buna katılmıyorum. İnsan yetiştirmek önemli...

Benim oğlum, “Anne beni ittiler okulda, niye itti?” diyor. “Sen ne yaptın” dediğimde, “Bu yaptığın hoşuma gitmedi, lütfen itme diyorum, yine itiyor” diyor. Çocuklar daha da acımasız olabiliyor...

Bergüzar Korel: Adam olmak zor erkek olmak kolay 43/43

Ben Ali’ye birine vurmayı değil, kendini korumayı öğretmeye çalışıyorum. “Hakkını yedirme kendini koru, gücünün farkında ol.” Bir anne olarak adaletli ve vicdanlı bir çocuk birey yetiştirmeye çalışıyorum. Nefes alan her şeye sevgili, saygılı ve merhametli olmasını gerektiğini, zaten artık kendisi biliyor. Çocuğun hamurunda var, zaten söylemeye de gerek kalmıyor. Gerçek sevginin bir zararı olamayacağını bilen bir birey yetiştirdiğimiz için çok mutluyum..."

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK ve GDPR kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.
Tamam
İnternet bağlantısı yok
Başa dön