Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bilgisayarınız çok mu yavaş

Bilgisayarınızı ilk aldığınızda ne kadar hızlı olduğuna şaşırmanız oldukça doğaldır. Çünkü sistem henüz kirlenmemiştir.

1/18

Zaman içerisinde program kurup kaldırdıkça ve ayarlarla oynadıkça bir şeyler yolunda gitmemeye başlar. Nasıl otomobilinizin bakımını yapıyor ya da yaptırıyorsanız, bilgisayarınızın da bakımını halletmeniz gerekir.

2/18

SİSTEMİNİZİ TEMİZLEYİN Elbette bu duruma bir istisna vardır; en başından belirtelim. Özellikle hazır sistemler gereksiz yazılımlarla dolu olarak size verilir.

3/18

Bir ton shareware yani deneme sürümü uygulama, pek işe yaramadan sistemi doldurur.Siz de yeni sistemin donanım özelliklerine bakar ve nasıl bu kadar yavaş çalıştığına şaşırırsınız.

4/18

EREKSİZLERİ KALDIRMAK Bilgisayarın yavaşlamasının başka sebepleri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Aynı anda çalışan uygulama sayısının fazlalığı RAM'i doldurduğu gibi işlemci kaynaklarını da tüketecektir

5/18

Ya geniş bir sabit disk ekleyin ya da sabit disklerinizden birisini, tercihen SSD olanını sadece işletim sistemi ve uygulamalar için kullanın.

6/18

BAŞLANGIÇTA AÇILANLAR VE EKLENTİLER Kaldıracağınız uygulamanın en son ne zaman kullanıldığına bakmak da oldukça yararlı olacaktır.Aylardır kullanmadığınız bir uygulamanın sistemde kurulu olmasının gerekliliğini siz değerlendireceksiniz.

7/18

Özellikle oyunları kaldırarak çok yer kazanabilirsiniz. Sistemle birlikte açılan ve pek kullanmadığınız yazılımları kaldırmak ise her açıdan faydalıdır.

8/18

GEREKSİZ EKLENTİLERDEN KURTULMAK Eklentileri kaldırmak için Internet Explorer altında Araçlar, Eklentileri Yönet bölümüne gelip ihtiyacınız olmayanları devredışı bırakmanız yeterlidir.

9/18

Firefox'ta Araçlar, Eklentiler altından Eklentiler bölümünde etkisizleştir ya da kaldır seçeneklerini kullanabilirsiniz.Sadece internet tarayıcılar değil, Microsoft Office 2007 gibi ofis uygulamaları da eklentilerle doludur. Araçlar altında eklentileri bularak buradan kaldırmanız mümkündür

10/18

SABİT DİSK TEMİZLİĞİ Sabit diskte yer açmanın öneminden bahsetmiştik. Artık terabyte'lık sabit disklerin bile oldukça ucuz olduğu bir dönemdeyiz.

11/18

Buna karşın indirilen medyaların boyutu da büyüyor ve daha geniş sabit diskler, komik bir şekilde hızla sonuna kadar doluyor.Sabit diskinin doluluğu kadar, verilerin disk üzerinde yazıldığı alanın da performansa etkisi vardır.

12/18

DAHA FAZLA TEMİZLİK İMKANI Windows'un temizlik aracını kullanmak için cleanmgr.exe yazın ve Enter'a basın. Daha sonra temizlemek istediğiniz sabit diski seçin, ardından temizlemek istediğiniz dosya türlerini seçin.

13/18

Explorer thumbnail'ları geçici dosyalar, geri dönüşüm kutusunun içeriği ve daha fazlasını böylece topluca temizleyebilirsiniz

14/18

DİSK BİRLEŞTİRME SİSTEMİ Defragmantasyon ya da disk birleştirme işlemi uzun süreli bir işlemdir, saatler alabilir.Başlat, Bilgisayarım, ana sistem sabit diskine sağ tıklayarak buradan özellikler, araçlar ve Disk Birleştirme'ye gelin.

15/18

Bu aracı isterseniz zamanını ayarlayarak da kullanabilirsiniz. Analiz ederek durumu değerlendirmeniz de mümkün.Diskinizi temizledikten sonra, büyük miktarda dosya sildikten sonra yeniden disk birleştirme yapmanız yerinde olacaktır.

16/18

WİNDOWS HİZMETLERİNİ KAPATMAK Windows'un başlangıçta yüklediği gereksiz uygulamaların otomatik yüklenmesini kapatmak sisteminizi çok rahatlatacaktır.Hangi hizmetin ne yaptığını anlayabiliyorsanız ve sisteminizi çökertmeyeceğinize güveniyorsanız Başlat'a tıklayın ve services.msc yazıp çalıştırın.

17/18

Distributed Link Tracking Client ağ üzerinde dosya bağlantılarını takip eder, ağ üzerinde dosya paylaşmıyorsanız bu hizmeti de kapatabilirsiniz.

18/18