Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bozcaada'nın 'davetsiz misafiri' inşaat demiri olacak

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı (AA)

1/20

Yaklaşık 4 yıl önce Çanakkale'nin Bozcaada kıyılarında hukuki nedenlerle demirletilen "Mercy God" adlı gemi, inşaat demiri haline gelecek.

2/20

Mercy God, 1994'te "Diler", 2007'de "Sitarem", 2013'te ise "Nil K" isimleriyle faaliyet gösterdi.

3/20

Geminin adı, Mısırlı bir şirket tarafından satın alındıktan sonra şimdiki ismi olan "Mercy God" olarak değiştirildi.

4/20

4 yıl önce ise Mısır'ın Alexandria Limanı'ndan Rusya'nın Novorossiysk Limanı'na gitmek üzere yola çıktı.

5/20

Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yapacağı esnada, eksik evrak ve devam eden bazı mahkeme süreçleri nedeniyle seferden men emri verildi.

6/20

Çanakkale Liman Başkanlığının seferden men emriyle 19 Mayıs 2014'te Bozcaada açıklarındaki demir bölgesinde bekletilmeye başlandı.

7/20

Liman Başkanlığınca gemi kaptanına ve ait olduğu şirkete, gemideki evrak eksikliğinin tamamlanması, isim mülkiyet devrinin yasal şekilde çözüme kavuşturulması ve devam eden hukuki süreçler hakkında bilgi verilmesi istendi.

8/20

Bir leasing şirketinden kullanılan kredi kaynağıyla Mısırlı armatör tarafından satın alınan gemi, eksikliklerin giderilmesi sürecini başlattığı sırada ikmal için gittiği Yeniköy mevkisi açıklarında 28 Eylül 2014'te karaya oturup Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait römorkörlerce kurtarıldı.

9/20

Tekrar Bozcaada açıklarındaki demir bölgesine getirilen gemi, demirleyip beklemeye alındı.

10/20

Burada yaklaşık 3 ay bekleyen, 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki bin 267 ton kuru soğan yüklü gemi, 29 Aralık 2014'te kuvvetli fırtınanın etkisiyle gece yarısı demir tarayıp Beylik Koyu önlerinde karaya oturdu.

11/20

Gemi kaptanının durumu Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğüne bildirmesinin ardından bölgeye güvenlik amacıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait "Kurtarma-7" römorkörü gönderildi. Yapılan kontrollerde geminin sahile çok yakın mesafeye kadar ulaştığı, can kaybının yaşanmadığı, çevre kirliliğinin meydana gelmediği rapor edildi.

12/20

Gemideki 5 personel ise aynı gün karadan tahliye edildi. Personelin gemiden ayrılmasının ardından zamanla ambarlarda bulunan bin 300 ton soğan çürüdü.

13/20

Yaklaşık 4 yıldır, yaz sezonunda yüzlerce kişinin denize girdiği Beylik Koyu'nda bekleyen gemi, bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Filmlere, fotoğraflara fon oldu.

14/20

Gemi bu süreçte, rüzgar ve deniz sularının da etkisiyle Bozcaada'nın en güzel plajları arasında yer alan Beylik Koyu sahilinde sıfır noktasına yerleşti.

15/20

Gemiye 2016 yılında tamire değmez raporu verilince geminin akıbeti merak konusu olmuştu.

16/20

Geçtiğimiz aylarda, 88 metre uzunluğunda ve 2 bin 250 groston ağırlığındaki geminin, sökülmesine karar verildi.

17/20

Geminin yerinde sökümünün yapılarak kaldırılması kararının ardından İzmir'den bölgeye gelen Efekan Gemi Söküm ve Nakliye Şirketi, çalışmalara başladı.

18/20

Söküm işlemlerinin tamamlanmasının ardından geminin parçaları, inşaat demiri olarak ekonomiye kazandırılacak.

19/20

Geminin bulunduğu yerde kalması durumunda, ilerleyen süreçlerde koyun çevresine zarar vereceği belirtildi.

20/20