Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Prof Dr. Orhan Kural'ın ünlülere açtığı davalar

Çağatay Ulusoy'un Instagram hesabında sigara içerken paylaştığı fotoğraflarla savcılığa gelen Kural, Ulusoy'un gençleri sigaraya özendirdiği ve tütün ürünleriyle ilgili düzenlenen kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti.

1/12

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan İTÜ Madem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr. Orhan Kural, tütün sektörünün, sigaraya özenti ve merak oluşturmak için ünlü kişileri kullandığını, yıllarca Türk filmlerinde bar, meyhana ve bol sigaralı sahnelerle de bunun başarıldığını savundu.

2/12

Bu durumla birlikte, Türkiye'nin en çok sigara içen 10 ülke arasına sokulduğuna dikat çeken Kural, Instagram'da 1 milyon 300 bin takipçisi bulunan ünlü dizi ve sinama oyuncusu Çağatay Ulusoy'un sigara içerken çekilen fotoğraflarını paylaşmasının, sigara firmalarıyla işbirliği içinde olduğu ihtimalini ortaya çıkardığını ileri sürdü.

3/12

Kural, şunları savundu: "Çağatay Ulusoy'un ekte özel olarak kulandığı siyah beyaz iki sigaralı fotoğrafı 175 bin beğeni almıştır. Gençler üzerinde etkili olan bu oyuncunun hayranları orta ve lise eğitimindeki kız çocuklarıdır."

4/12

"Beğenenlerden yüzde 5'inin bilinçaltına etkili olarak sigaraya başlamasına neden olması halinde, kanına girdiği öğrenci ve genç sayısı, 87bin 500 olacaktır. "

5/12

Bu bakımdan kamu sağlığının zarar görmemesi için, bu tür 'sigaraya teşvik' gayesinde olan paylaşım sahiplerinin bu paylaşımları kaldırılmalı, paylaşımda bulunan kişi ise cezalandırılmalıdır" ifadelerine yer verdi.

6/12

Savcılık, Prof Dr. Orhan Kural'ın şikayetini işleme koyarak incelemeye aldı.

7/12

İşte Prof. Dr. Kural'ın daha önce şikayetçi olduğu ya da polemik yaşadığı isimlerin bazıları...

8/12

Prof. Dr. Kural, ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun sigaralı görüntüsünü öğrencilere göstererek, “Bu kadın sigara tanıtımı için milyon dolarlar alıyor. Eğer benden önce ölürse cenazesine gideceğim. ‘İmam nasıl tanırdınız?’ diye sorduğunda ‘Kötü tanıyorum’, hakkınızı helal ediyor musunuz dediğinde ‘Etmiyorum’ diyeceğim. Sigara içen kimseye hakkımı helal etmiyorum” demişti.

9/12

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde 2007 yılında bir diskodaki konseri boyunca sigara içen ve hayranlarına da ikram eden şarkıcı Teoman'a tepki yine aynı isimden gelmişti. Prof. Dr. Orhan Kural, gençleri sigaraya özendirdiği gerekçesiyle Teoman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

10/12

Bağımlılığa Hayır Derneği Başkanı İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kural, daha önce "Pek Yakında" filminde "uyarıcı madde kullanımını alenen özendirdiği" iddiasıyla Cem Yılmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Daha sonra Prof. Dr. Orhan Kural, üniversitesinde düzenlenen Cem Yılmaz söyleşisine alınmayınca polemik konusu olmuştu.

11/12

Kural; Nuri Bilge Ceylan'ın Altın Palmiye kazanan "Kış Uykusu" adlı filmindeki bir sahnede 'ata işkence yapıldığı iddiasıylla ünlü yönetmen hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

12/12