Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Cem Yılmaz: Kedi etinden lahmacun yiyorduk

Ünlü şovmen Cem Yılmaz, mutfakla muhabbetini ‘Beef&Fish’ dergisine anlattı... Yılmaz, Mehmet Yasin'in sorularını yanıtladı...

1/10

Karikatürcüler bildiğim kadarıyla düzgün beslenmez; Leman döneminde siz nasıl besleniyordunuz? Orada beslenme genelde manevi oluyordu. Bazen 48 saat doğru dürüst bir şey yemiyorduk.

2/10

Ardından kişi başına düşen 15-20 lahmacunun bitirildiğini hatırlıyorum. Bize pahalı gelmesine rağmen bazen Hacı Abdullah günlerimiz de oluyordu. Maaşın alındığı zamanlardı bunlar ve ayın 5-6’sına kadar Hacı Abdullah’tan yiyebiliyorduk.

3/10

Para bittikten sonra, kedi etinden lahmacuna doğru gidiyorduk.

4/10

Ekmek arasında neleri seversiniz? Çok çılgın fikirlerim var, bir baş soğanı ekmek arasına koyup yemek gibi. Koku dayanılmaz olur ama “Çok faydalıymış” diyerek buna mazeret bulurum.

5/10

Tabağınızı kalayı çıkıncaya kadar sıyırır mısınız? Evet, mesela kuru fasulye, tabağın kalayı çıkana kadar sıyırabilirsiniz. Bazen ekipçe gidip yeriz, bütün hepsini gömdükten sonra uzanmak için bir sedir lazım olur.

6/10

Şöhret, lokantalarda avantaj sağlıyor mu? Avantajdan ziyade dezavantaj oluyor. Çünkü torpil yapıp, normal porsiyonun dışına çıkıyor, “Bu da abimize bizden olsun” diyorlar. Yemek dolu tabaklar formu bozuyor.

7/10

Arada bir rejim yaptığınız oluyor mu? Arada bir yapıyorum. Çok çabuk kilo alanların avantajlarından biri de çok çabuk kilo verebilmeleri. 40-45 günlük periyotlarda 10 kiloya yakın kaybedebiliyorum, yalnızca fazla yemeyerek.

8/10

Sizin mutfakla aranız nasıl? 25 sene önce okulda bir şeyler öğrendik. “Neden hazır çorba yapayım” diyerek, ilginç çorbalar yaptığımı hatırlıyorum ama baktık ki yemek pişirmek, okulda bir dönem ödevi haline geldi.

9/10

Dünya mutfaklarıyla aranız nasıl? Tokyo'da bir arkadaşımız bize, 200 kiloluk tonbalığının yanağındaki etin bilmem neresinden bir şeyler ikram etti, lezzetliydi ama zorlandım. İtalyan, Tay ya da Hint mutfağını da severim.

10/10