Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Çin'de Ölüler Bayramı

Fotoğraflar ve Haber: Anadolu Ajansı (AA)

1/17

Çin, sekiz önemli bayramdan biri kabul edilen “Çingmingcie"yi (Ölüler Bayramı)" kutluyor.

2/17

Çin'in geleneksel Ay takvimine göre üçüncü ayın 14'ünde kutlanan bayramda, Çinliler, yakınlarının ve dostlarının mezarlarını ziyaret ederek mezar taşlarını rengarenk çiçeklerle süslüyor, mezar taşlarını temizleyip üzerindeki yazıları yeniden boyuyor, mezarlara çiçek bırakıyor ve atalarının ruhlarına saygılarını sunuyor.

3/17

Ölüler bayramı nedeniyle dün başlayan ve yarına kadar devam edecek resmi tatil süresince tren istasyonlarında güvenlik önlemleri artırılırken, ülkede kimileri mezar ziyaretleri için memleket yoluna düşüyor kimileri de bulunduğu kentte mezarlıkları ve tapınakları ziyaret ediyor.

4/17

Diğer yandan halka mezarlıklarda kağıt para ve çeşitli hediyelerin abartılı bir şekilde yakılması durumunda orman yangınları çıkabileceği gerekçesiyle dikkatli davranmaları tavsiye edildi.

5/17

Yaklaşık 2 bin 500 yıllık tarihe sahip bayramın, Çü Yüen adlı bir şairin sevdiğine kavuşamadığı için kendisini uçurumdan aşağı bırakarak intihar etmesinin ardından kutlanmaya başladığı sanılıyor.

6/17

Çin'de Ölüler Bayramı Çin’de Ölüler Bayramı (Qingming) zamanı geldi. Geceleri kaldırımlarda ufak ateşler yakılıyor, yollarda arabalar git gide seyreliyor.

7/17

Mezar ziyaretlerinin yapıldığı bayramda buna vakit bulamayanlarsa, belli bir para karşılığında kendi yerlerine aile mezarı ziyareti yapacak hatta ağlayacak insanları görevlendiriyor.

8/17

Ölüler Bayramı nedeniyle üç günlük tatili olan Çinlilerin büyük bir kısmı ya memleketlerine gidiyor ya da bayramı şehirlerde geçiriyor.

9/17

Nisanda kutlanan bayramda, insanlar ailesindeki ölülerin mezarlarına gidiyor, taşları temizliyor, boyuyor, rengarenk çiçeklerle süslüyor. Bu ritüeller, ölülerin ruhuna saygı anlamına geliyor.

10/17

Törenlere katılmaya vakit bulamayan veya bu tatil günlerini daha iyi değerlendirmek isteyen Çinlilerse değişik bir yola başvuruyor.

11/17

Kendilerinin yerine dini ayinlere katılacak, mezarları ziyaret edecek birilerini parayla tutuyorlar.

12/17

Hatta birçok yerde, bu hizmeti verenlerin reklamlarına rastlamak mümkün.

13/17

Ancak makbul olanı, 20 dakikalık mendilli ve feryat figan ağlamalar. Tabii bunun için daha büyük bir mebla ödemek gerekiyor.

14/17

Örneğin, 60 euroya mezar temizliği, mum yakma, meyve ve çiçek bırakma işlemleri gerçekleştiriliyor.

15/17

Eğer, sizin yerinize geçecek mezar ziyaretçinizin ağlamasını istiyorsanız, o zaman daha fazla paraya kıymanız gerekiyor.

16/17

Ağlama için ekstra ücretse bulunduğunuz şehre göre değişiyor: 10 dakikası 35 ila 80 euro arasında.

17/17