Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Çocuk gelinlerin dramı

Gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor.

1/36

Dünya üzerinde 15-19 yaş aralığındaki her 5 kızdan 1'inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından zarar gördüğü tespit edilmiştir.

2/36

Yemen, 14 yaşındaki bu çocuk, kızını yıkıyor. İlk çocuğunu doğurduğunda sadece 12 yaşındaydı...

3/36

Filistin'de toplu nikah töreni...

4/36

'16'sında oğlumu kucağıma aldım' - 15 yaşında evlendim. Korkunç bir şey. Tanımı yok. Büyük bir ailenin içine giriyorsun, nasıl davranacağını bilmiyorsun. Kız istendiği zaman derler ki "Yaşı küçük olsun eğitelim." Mesela ben erkeklerin önünde ayağa kalkıldığını bilmiyordum. Bilmediğim için ilk tokadımı yedim. 16 yaşımda oğlumu kucağıma aldım. 23 yaşındayım, eşim vefat etti. (T.-Diyarbakır)

5/36

- 17 yaşında evlendim. Eşim askerdi. Dışarı gitmek zorundaydık. Kars'tan sonra İstanbul. 18 yaşında anne oldum. Genç kızlara bakar özenirdim. Bir gün eşim geldi, yemekten sonra televizyon izlemeye başladık. Sokakta mahallenin genç kızları toplanmış oyun oynuyorlar. Balkondan izliyorum.

6/36

Eşim oyun oynayanlara nasıl baktığımı görmüş, "Oynamak ister misin?" diye sordu. O kızıma baktı, ben oyun oynamaya gittim. Eşim her zaman çok destek oldu. Herkes benim kadar şanslı değil. (N.-Amasya)

7/36

10 yaşında Gaziantep'e gelin gittim. Fırına giderken çocuklar beni kovalarlardı. "Küçük gelin" diye bağırırlardı.

8/36

Elimle çamaşır yıkardım. Kaynanam beni döverdi. Kaynım ben ekmek yaparken karnıma bıçak soktu. Sonra kapıyı üstüme kilitleyip çıktı. Kayınbabam ata bindirip hastaneye götürdü. Bana sorular sordular. "Nasıl oldu?" dediler. "Kış kabağı keserken oldu" dedim. Mahkemeye gönderdiler. Savcı ve hakim bana sordular, istekli mi evlendin yoksa zorla mı evlendin? İki kolumu mühürlediler. Diyarbakır heyetine gittik yaşımı büyütmek için, yoksa kocam hapse girecekti. Sonra eve döndük. Daha yaram iyileşmeden işe başladım. (Z.E.- Mersin)

9/36

Babam beni 12 yaşında gelin etti. Kocam 20 yaşındaydı. Hiç görmemiştim onu. Beni götürdüler, "Bu kocan" dediler. Tanımam etmem. 20 sene onun yanında kaldım. Vay olmaz olaydı, acı çok. (D. Nevşehir)

10/36

Biz karar veremiyoruz, bizim dilimiz yok. Babamız ne derse o olacak. Sabah kalktı, hadi gidiyoruz. Nereye gidiyoruz? Kocana. Affedersin cinsel ilişkiyi bile bilmiyordum. (A.-Van)

11/36

13 yaşında, herkes okula giderken ben de 30 yaşında bir adamla evlendirildim. Gittiğim kişiyi babam gibi gördüm. Hiçbir gün onun yanına yaklaşamıyordum. Gece olduğu zaman çok korkuyordum. Odasına bile giremiyordum. Her zaman baba gözüyle baktım ona. Hala da o psikolojimi üstümden atamıyorum. (A.-Van)

12/36

Hayatımda değiştirmek istediğim tek bir şey var, o da babam. (Lise öğrencisi-Diyarbakır)

13/36

14 yaşında evlendim. Eşim 16 yaşındaydı. Dışarıda top oynarken, "Gel düğün yapıyoruz" dediler. (Edirne- Erkek, STK yöneticisi)

14/36

14 yaşındayken babam, kendi kardeşinin çocuğuyla beni nişanladı. Ameliyata giriyordu. "Ölür kalırsam kız size emanet" demiş. Onlar da geldiler istediler. Ama ben okumak istiyordum. Üniversite sınavlarına girdim, sınavı kazandığımı evlendiğim gün öğrendim. 17 yaşındaydım. (Ş.- Kırıkkale)

15/36

Hindistan'ın Rajasthan eyaletinde 11 yaşında evlendirilen çocuk gelin Krishna ve kendisinden iki yaş büyük kocası Gopal'ın hikayesi...

16/36

Fotoğrafçı Danish Siddiqui, 2010 yılında onlarla ilk kez karşılaştığında evlenmeke üzereydiler.

17/36

Siddiqui, 3 yıl boyunca ara ara onları ziyaret ederek, çiftin hayatındaki değişiklikleri fotoğrafladı..

18/36

Şuan Krishna 14 yaşında ve 4 aylık bir bebeği var.

19/36

Krishna ve Gopal bebeklerine Hinduca 'aydınlık' anlamına gelen 'Alok' ismini koymuşlar.

20/36

Siddiqui, Gopal'e neden aileyi genişletmek için bu kadar acele ettiğini sorunca ise 'Yapacak hiçbir şey yoktu, işim de yok, hayat sıkıcı olmaya başlamıştı' cevabını almış.

21/36

Genellikle başlık parası, borç karşılığı resmen satılan bu küçük kızlar, kumaları ve onların çocuklarıyla birlikte yaşıyor, tarlada ve ev işlerinde çalıştırılıyor ve biyolojik olarak çok erken yaşta anne oluyor. Birçoğu doğum sırasında ölüyor. Gördükleri şiddet ise cabası

22/36

Dünyanın birçok yerinde en önemli sosyal ve kültürel problemlerden biri olan erken ve zorla evlilik...

23/36

Evliliğin ne olduğunu bile bilemeyecek yaştaki küçük kızları koca evinde bekleyen hayat ise insanlıktan uzak.

24/36

Henüz 11 yaşında olan gelin Ghulam kendinden en az 40 yaş büyük olan kocası Muhammed'le düğünlerine gelen davetlileri selamlıyor. Küçük kız öğretmen olmayı hayal etmişti.

25/36

Ama artık bir adamın üçüncü eşi. ABD'li serbest fotoğrafçı Stephanie Sinclair tarafından çekilmiş olan fotoğrafta küçük çocuğun gözlerindeki acı ve dram tam olarak okunabilir. Afganistan'daki çocuk gelinlerin dramını gözler önüne seren fotoğraf "UNICEF 2007 Yılının Fotoğrafı" yarışmasında birinci oldu..

26/36

Afganistan'da birçok kız çocuk yaşta zorla evlendiriliyor. Ghulam ise hüznünü hiç gizleyememişti.

27/36

Afganistan'da birçok kız çocuk yaşta zorla evlendiriliyor. Ghulam ise hüznünü hiç gizleyememişti.

28/36

Ailesi tarafından 10 yaşında evlendirildikten sonra geleneklere karşı çıkıp kocasına boşanma davası açarak bütün dünyanın ilgisini çeken Yemenli Nujood Ali...

29/36

11 yaşındaki Ruşen Kasım ve kocası 55 yaşındaki Said Mohammed. 2007'de evlendirilen küçük kız, kocasının ilk eşi, 4 oğulları, 2 kızları ile birlikte yaşıyor. Nikah günü çok utanmıştı. Ama ondan başka utanan olmadı.

30/36

Kocasının kızlarından bile küçük olan çocuk gelin Ruşen, okula sadece 2 yıl gidebilmişti. Şimdi tarlada ve evde çalıştırılıyor.

31/36

Majabin Mohammed 13 yaşında ve 6 aylık evli. 45 yaşındaki kocasının ilk eşi ve ilk çocuklarıyla birlikte aynı evde yaşıyor.

32/36

Majabin'i babası, bir kumar borcu karşılığında vermiş.

33/36

Afganistan'da kızlar aslında bazı yönlerden "değerli". Köle gibi tarlada ya da evde çalıştırılıyor, babalarının borçlarına karşılık ya da ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için başlık parası karşılığında kocaya verilebiliyor.

34/36

İşte Afganistan'da kız çocuklarının korkunç kaderi 21. Yüzyılda da böyle sürüp gidiyor.

35/36

7 yaşında damat Muhammad Waseem ve 4 yaşında gelin Nisha... Aslında onlar şanslı... Pakistan'ın Karaçi kentinde yapılan düğünleri polis tarafından durduruldu.

36/36