Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Çocuk gelişiminde babanın 6 önemli rolü

Sağlıklı baba çocuk ilişkisinin çocuklara faydası saymakla bitmiyor.

1/16

Çocukların sağlıklı gelişimlerinde her ne kadar annelerin ön planda olması gerektiği düşünülse de özellikle ruhsal sağlığı yerinde çocukların yetişmesinde babaların da en az anneler kadar önemli rolü var.

2/16

1. Sosyal yaşam kavramını geliştiriyor: Çocuklar anne ile sevgiyi ve güvenmeyi, baba ile de toplumsallaşmayı, yani kurallara uymayı, paylaşmayı ve problem çözmeyi öğreniyorlar.

3/16

Anne ile olan ilişkiye babanın, yani üçüncü kişinin eklenmesi, çocuğun zihninde “başkaları” ve “sosyal yaşam” kavramlarını geliştiriyor.

4/16

2. Sağlıklı bir cinsel kimlik için çok önemli: Erkek çocuğun baba ile özdeşleşmesi, cinsel gelişimi ve toplumsallaşması açısından önemli.

5/16

Psikoseksüel gelişim kuramına göre erkek çocukları 3 yaş civarında babanın yerini alıp annenin tek sevdiği olmak istiyorlar. Buna engel olan kişinin de baba olduğunu düşünüp, babaya karşı kıskançlık besliyorlar.

6/16

3. Karşı cinsle kuracağı ilişkinin şeklini belirliyor: Kız çocukları içinse baba hayatlarında tanıdıkları ilk erkek oluyor.

7/16

Bu nedenle baba ile kurulan ilişki gelecekte karşı cinsle kurulacak ilişkilerin kalitesini ve şeklini belirliyor. Kız çocukların genelde babalarına benzeyen erkekleri eş olarak seçtikleri biliniyor.

8/16

Örneğin babasını fazlaca idealize eden ve çok fazla yakın bir ilişkide olan kız, ilişkilerinde hep babası gibi birini arıyor ama asla onun gibi birini bulamıyor.

9/16

4. Zeka gelişimine katkı sağlıyor: Araştırmalara göre; çocukların zeka yüksekliği ile babanın ilgisi arasında artan bir ilişki var. Çünkü babanın varlığı, çocuğa uyaran yönünden daha zengin bir çevre sağlamış oluyor.

10/16

Çocuklar 6. aydan itibaren babalarının sesini, kokusunu daha net ayırt etmeye başlıyor. Anneyle daha çok zaman geçiren çocuk için babanın eve gelişi ve çocukla ilgilenişi yeni bir deneyim alanı sağlıyor.

11/16

5. Özgüvenini geliştiriyor: Babasıyla iyi ilişkileri olan çocuklar özgüveni yüksek ve kendini rahat ifade edebilen yetişkinler oluyorlar.

12/16

6. Kendini daha güçlü hissetmesini sağlıyor: Babayla iyi bir ilişki, sağlam bir ruh sağlığının da tamamlayıcısı oluyor.

13/16

Babayla iyi iletişimin hem çocuklukta hem de yetişkinlikte; ruhsal sorunlara ve sıkıntılara karşı, ruh sağlığı üzerinde koruyucu etkisi bulunuyor.

14/16

Babanın sevgisi ve verdiği güven, psikolojik olarak çocuğun kendini daha güçlü hissetmesini sağlıyor.

15/16

Bu da hayatın içerisinde karşılaştığı stresörlerle daha iyi mücadele edebilmesine katkıda bulunuyor.

16/16