Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Daha çok tüketmeniz gereken 10 sebze

Kırmızı pancar Minik bir porsiyon pancar bile bol vitamin ve mineral kaynağı. Özellikle folik asitten zengin olan pancar, kansızlığı önlemeye birebir.

1/10

Lahana Ailesi ile tanışmanın zamanı geldi: Brüksel lahanası, kıvırcık lahana, kara lahana Çocukların ve lahana mucizelerini henüz keşfetmemiş yetişkinlerin burun kıvırdığı bu sebzeler antioksidan depoları olmaları sebebiyle sofralardan eksik edilmemeli.

2/10

Domates İçerdiği likopen maddesi sayesinde bazı kanser türleriyle savaşmakta çok etkili olan domates, aynı zamanda kolesterolü düşürmeye de yardımcı.

3/10

Kırmızı biber A ve C vitaminlerinden zengin olan kırmızı biberin tek bir porsiyonu (yaklaşık 125 gr) bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetecek kuvvette!

4/10

Brokoli Lahana ailesinin uzaktan kuzeni olan brokoli, K vitaminden zengin içeriği ile pıhtılaşmaya yardımcı ve kemik güçlendiri etkilere sahip. Ve tabii ki güçlü bir antioksidan.

5/10

Soğan Taze soğan, kuru soğan, arpacık soğanı, pırasa ve sarımsak sofranızdan eksik olmaması gerekenler arasında. Antioksidan zengini bu 5'li, aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen sülfür içeriğine de sahip.

6/10

Kabak A vitamininden zengin olan kabak ailesi, güçlü bir bağışıklık sistemi için ihtiyacınız olan sebzelerden.

7/10

Havuç A vitamini zengini havuç aynı zamanda sağlam gözler için de birebir.

8/10

Turp C vitamininden, saçlara ve tırnaklara iyi gelen B6 vitamininden, magnezyum, kalsiyum ve potasyumdan zengin turp aynı zamanda kalorisi çok düşük sebzeler arasında.

9/10

Ispanak Temel Reis'in söylediği kadar zengin bir demir içeriği olmasa da, folik asit ile A ve K vitaminlerinden zengin ıspanak, tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi kalp-damar sağlığı için önemli bir besin.

10/10