Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Daha iyi hafızanın 10 şartı

DAHA İYİ HAFIZANIN 10 ŞARTI İnternet sitesi Yahoo, Sarah Jio'nun değişik uzmanlardan derlediği “Daha iyi hafızaya sahip olmanın 10 kuralı” başlıklı araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Beyin kaslarını harekete geçirerek, daha güçlü hafızaya sahip olabilmenin mümkün olduğunu ortaya koyan araştırmanın sonuçları şöyle:

1/11

EL HAREKETLERİ Bir şeyi öğrenmek için el hareketleri kullanmak beynin anımsama yapmasında kolaylık sağlıyor.

2/11

BİBERİYE KOKUSU Koku, hatırlamaya yardımcı oluyor. En kuvvetli ve ekonomik koku ise biberiye. Konsantrasyon ve dikkat sorunu çeken kişilere biberiye içerikli parfüm öneriliyor.

3/11

PARLAK RENKLİ SEBZE VE MEYVELER Brüksel lahanası, brokoli, kabak, yapraklı yeşillikler, kiraz, kırmızı elma, patlıcan ve üzüm gibi parlak renkteki sebze ve meyve yemek hafızayı kuvvetlendiriyor.

4/11

KESİNTİSİZ UYKU Televizyon izlemek, kitap okumak ve müzik dinlemek gibi aktivitelerle beyni meşgul etmeden kesintisiz en azından 6 saat uyuma hafızayı onarıyor.

5/11

DAHA İYİ OKUMAK Okumak ve okunan kitabı tartışmak hafızayı güçlendiriyor. Beyindeki düşünmeden sorumlu bölgeyi güçlendirmek için okunan şeyin tercüme edilmesi de etkili oluyor.

6/11

EGZERSİZ Egzersiz, tüm vücuda özellikle beyindeki hafıza bölümlerine ulaşarak kan akımını hızlandırıyor.

7/11

SAKİNLEŞMEK Sakinleşmek ve stresten uzak durmak beyne ciddi anlamda yardımcı oluyor

8/11

TEK BİR ŞEYLE İLGİLENMEK Tek bir şeyle ilgilenmek. Örneğin, kitap okurken televizyonun açık olmaması, yemek yaparken telefonla konuşmamak gibi...

9/11

Sürekli yeni şeyler öğrenmek Sürekli yeni şeyler öğrenmek.

10/11

Şarkı ezberlemek. Şarkı ezberlemek.

11/11