Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Diyabetililere şekerden uzak durmanın yolları

Diyabetik bir yaşam, en sağlıklı yaşam biçimi olduğundan, yaşam süreleri oldukça uzundur. Ancak elbette şekeri hayatlarından çıkarmak kolay değil. Peki, ne yapmalı?

1/20

Şeker isteğini kontrol etmenin yolu, besinleri kendinize uygun biçimde tatlandırmaktır. Yiyecekleri alırken sade olanları tercih edin.

2/20

Siz besinlere tatlandırıcı eklediğinizde, üreticilerin ekleyeceğinden çok daha azını tüketirsiniz. Bu yüzden her şeyin sadesini alın ve kendiniz ekleyin.

3/20

Dışarıdan kek, kurabiye satın almayın. Evde kendiniz yapmayı deneyin. Böylece kontrolü elinizde tutmuş olursunuz.

4/20

Onları diyabet dostu yapmak için şeker miktarlarını azaltın, lezzet katmak için tarçın ve Hindistan cevizi kullanın.

5/20

Kilo vermeniz gerekiyorsa, rahatlıkla kullanacağınız bir formül olan, “yediğinizin yarısını yiyin” formülünü, tatlılarda da deneyebilirsiniz.

6/20

Tatlılardan vazgeçmekte zorlanıyorsanız, miktarını azaltarak işe başlayın. Yarısını yiyin, sonra zaman içinde yavaş yavaş azaltın.

7/20

Çalışmalar tatlıların kan şekerini yükseltmesine neden olduğunu ispatlamıştır ancak onu bir yemeğin parçası haline getirirseniz, o zaman kan şekerinizi yükseltmesi ani olmayacaktır.

8/20

Yanında tatlının etkisini azaltan peynir, yoğurt veya süt gibi ürünler yiyerek, ani çıkışlarını önlemeniz mümkün, elbette bahsettiğimiz bir parça şekerli gıdadır.

9/20

Bir şeyi yerken her lokmanın farkına varmanız büyük önem taşır. Ağzınızda uzun uzun yediğiniz şeyi tadın ve keyfini alın.

10/20

Lezzete konsantre olun, yavaş yiyin ve tadını çıkarın. Az ve öz yemek budur!

11/20

Tatlı krizlerini rahatlıkla atlatmanın yollarından birinin en aklınıza gelemeyen şey olduğunu söyleyebiliriz. Şekersiz, meyveli sakızlar….

12/20

Ağzınızda bırakacakları yoğun tat sayesinde, tatlı ihtiyacınız diner ve vücudunuza zarar vermeden bu krizi atlatmış olursunuz.

13/20

Canınız tatlı istediğinde iki şeyi düşünün; miktarı ve kalitesi! Diyabetik kalitesi olan ürünleri seçin. Bitter çikolata en sağlıklı seçimdir ancak elbette miktarını iyi belirlemeniz gerekir. Bir parça tüketin, fazlasını değil!

14/20

Çoğu kişi yemekten sonra tatlı yemeden yapamaz. Ancak bir diyabetikseniz, sağlıklı bir seçenek üzerine yoğunlaşmalısınız.

15/20

Eğer tatlı yemek istiyorsanız, ağır tatlılar yerine meyve tercih edin. Böylece hem sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz, hem hastalığınızı riske etmezsiniz.

16/20

Tatlandırıcı ve şeker elbette sağlık konusunda tavsiye edilmiyor. Ancak diyabetiklerin tatlandırıcı kullanımı, şeker kullanmalarından daha iyi görünüyor. Peki, başka alternatif var mı?

17/20

Bal ve akçaağaç şurubu doğal tatlandırıcıdır. Aynı zamanda vitamin ve mineral içerirler. Ancak onları da dozunda kullanmak gerektiğini unutmayın.

18/20

Siz kokuların üzerinizdeki etkisinden haberdar mısınız? Bazen kokular, yemenin önüne geçer. Peki, her güzel koku için geçerli mi? Elbette hayır

19/20

Vanilya özü, tatlı isteğinizi azaltacak kokulardan biridir. Şeker özleminizi dindirir. Dilerseniz, yanınızda bir küçük şişe vanilya özü taşıyabilirsiniz.

20/20