Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Doğu Gutalı çocuklar 'Ben hala hayattayım' diyor

FOTOĞRAFLAR: AA

Doğu Guta'daki aktivistler ve çocuklar, bölgedeki felakete dikkati çekmek için sosyal medyada başlattıkları kampanyada #Iamstillalive (ben hala hayattayım) etiketi ile Doğu Guta'ya destek talebinde bulunuyor.

1/9

Kampanyaya katılan Doğu Gutalı çocuklar ellerini kaldırarak "Ben hala hayattayım" mesajı veriyor.

2/9

Doğu Guta'da yaşayan çocuklardan Eymen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Allah'a şükür yaşıyorum. 'Burada günlük 09.00-14.00 ateşkes var' diyorlar ama yalan söylüyorlar. Ateşkesin ortasında vuruyorlar. Herkes bize yalan söylüyor. Açlıktan ölüyoruz. Sıkıntı ile uyuyoruz. Sıkıntı ile uyanıyoruz." diye konuştu.

3/9

Diğer bir çocuk İsam ise sürekli bombalandıklarını söyleyerek "Yorgun düştük artık. Açlıkla yaşamaya çalışıyoruz." dedi. Doğu Gutalı Muhammed de uçaklardan çok korktuklarını ama sabırla beklediklerini söyledi.

4/9

Rusya, BMGK kararının ardından 27 Şubat'ta ateşkesin her gün yerel saatle 09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) arasında geçerli olacak şekilde başladığını ilan edip rejimin buna uyacağını ileri sürmüştü.

5/9

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 24 Şubat'ta aldığı kararla Doğu Guta başta olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini istemişti. Ancak "gecikmeksizin" hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl başlayacağı belirsiz kalmıştı.

6/9

Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) merkezinin raporuna göre, Doğu Guta'ya Esed rejimi ve Rusya'nın 19 Şubat'tan itibaren düzenlediği saldırılarda 127'si çocuk, 674 sivil öldü.

7/9

FOTOĞRAFLAR: AA

8/9

FOTOĞRAFLAR: AA

9/9