Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Doların merak edilen gizemleri

Dolar ile ilgili binlerce komplo teorisi üretildi. Ama hangisi doğru, hangisi yanlış tartışılıyor.

1/12

Bir dolarlık banknotlarının üzerindeki; bitmemiş piramit, 13 rakamı, bir kanadıyla zeytin dalı..

2/12

Öbürüyle okları tutan Amerikan kartalı, göz, pek çok komplo teorisinin üretilmesine yol açtı.

3/12

Kimine göre bunlar Mason Locası'nın, kimine göre ise Satanizm'in sembolleri.

4/12

Amerika'nın kurucularına kadar uzanan doların karmaşık grafik dizaynı, çoğu insanın farkında olmadığı gizli semboller ve anlamlarla doludur.

5/12

İşte dünyada kulaktan kulağa dolaşan dolarla ilgili komplo teorileri:

6/12

1 doların ön yüzünde yazan "FEDERAL RESERVE NOTE" yazısı,federal rezerv'in senedi anlamına gelmektedir.Yani,altın veya gümüş olarak karşılığı olmayan "sanal kağıt" anlamına gelir.

7/12

1 doların arkasında,12 katlı piramit ve bir de göz vardır.12 kat Yakup'un 12 oğlunu yani 12 İsrail boyunu ,piramit'in tepesinde ki ışıklı göz ise "Her şeyi gören göz" yani Yehova anlamına gelmektedir.Bu 12 oğul ve Yakup'u temsil eder.13, Kabalistik ebcet hesabına göre de, sevginin birliği,İsrail'İn birliği anlamına gelmektedir.Ancak 12 katlı piramit ile göz arası açıktır.Bunun anlamı da,hedefledikleri "Tek Dünya Devleti"ni kuramadıklarından kaynaklanır.

8/12

Piramidin alt kısmında yazan "NOVIS ORDO SECLORUM" yazısı çağların yeni düzeni,yeni dünya düzeni ve tek dünya devleti anlamına gelmektedir.

9/12

Piramidin altında ki rakamlar (MDCCLXXVI) 1776 tarihini gösterir.Bu tarih de Illüminati 'nin kuruluş tarihidir.İlluminati "Aydınlanmışlar" anlamındadır ve Efendiler denilen süper zenginlerin yönettiği bir dünya komplosudur. 1772 yılında Wilhelm-Bader Kongresinde, masonlar İlluminati ile birleştiklerinden,bu tarih masonlar için de önemlidir.

10/12

Kartal'ın ağzında ki "E PLURIBUS UNUM" yazısı da,birçokları arasında bir tane demektir ki,Tevrat'ta kullanılan seçilmişlik,tanrıoğlu ayrıcılığının simgelenmesidir. Kartalın gövdesinde ki 7 dikey çizgi, "Kutsal Şamdanı" ve 7 kiliseyi (Efes, İzmir,Bergama,Akhisar,Salihli, Alaşehir ve Pamukkale) simgeler.

11/12