Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dubai'de Jetpack'li itfaiyeciler

Dubai'de itfaiyeciler trafik sıkışıklığını aşmak ve yüksek binalara ulaşımı kolaylaştırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

1/11

Trafık sıkışıklığının en yüksek oranlara ulaştığı Dubai'de itfaiyeciler alevlerle savaşta yeni bir yöntem kullanmaya başladı.

2/11

Dubai Sivil Savunma Teşkilatı, bundan böyle yangınlara jetpack (sırt roketi) ve jetski yardımıyla müdahale edecek.

3/11

Sırt roketi,insan sırtına çanta şeklinde monte edilen küçük bir roketle, havada özgürce seyahat edebilme olduğu yerden havalanma , ileri geri , sağa sola hareket etme özgürlüğü veren hava taşıtı sayesinde yangın söndürme işlemleri daha kolay bir hale getirilecek.

4/11

Bu sayede itfaiyeciler köprüleri aşan ve gökdelen tepelerine ulaşan yüksekliklere çıkabilecek.

5/11

'Yunuslar' adı verilen ekipler özellikle trafik saatlerinde deniz yoluyla şehrin farklı noktalarına hareket edebilecek.

6/11

Jetpack, itfaiye botlarıyla yüksek basınca maruz kalmış suyun havaya itilmesini ve onları uzun köprülere ulaşmasını sağlayacak.

7/11

Hükümet tarafından jetpack'li itfaiyecilerin yangına müdahale ettiği fotoğraflar paylaşıldı.

8/11

Hükümet yetkilileri, 'Yunuslar' planının bir parçası olarak "yüzen itfaiye istasyonlarını" da yaygınlaştırmak istediklerini açıkladı.

9/11

Teknolojinin gelişmesiyle jetpacklar yalnızca ticari değil, eğlence amaçlı da kullanılabiliyor.

10/11

Dünyanın ilk ticari roket sırt çantası 250 bin dolar (yaklaşık 350 bin TL ) fiyat etiketiyle satışa çıkarılmıştır.İspanyol mucit Juan Manuel Lozano tarafından geliştirilen özel yapım sırt çantası, hidrojen peroksid yakıtıyla çalışan 800 beygir gücündeki motoruyla, pilotu yaklaşık 96 kilometre hızla uçurmaktadır.

11/11