Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen

Fotoğrafçı Murat Tellioğlu'nın objektifinden, Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen.

1/29

Usta fotoğrafçı, Şahika Ercümen'i fotoğraflarken hayranları için röportaj yapmaktan da geri kalmadı. İşte Murat Tellioğlu'nun objektifinden ve kaleminden Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen.

2/29

Kendinizden bahsedermisiniz? Bu spora nasıl başladınız? Hangi zorluklarla karşılaştınız?

3/29

1985 yılında Çanakkale doğumluyum. Bir okul gezisi sırasinda sualtına olan ilgimi farkeden hocalarim bu spora baslamamı tavsiye ettiler, bende gizli kacamak antrenmanlara katılmaya basladim. Kısa zamanda milli takıma secildim ve rekorlar kirmaya basladım. Baslarda okul ile beraber yurutmek buyuk sıkıntı oldu, okul bittikten sonrada maddi olarak yeterli destek olmadigi icin farkli sorunlar yasamaya basladim ama hicbirisi hayallerimi gerceklestirmem icin engel degildi.

4/29

Astım hastası olduğunu birçok roportajında söyledin, bu durum sizi zorlamadı mı?

5/29

Başlarda zorlayacagini dusunsemde tam tersine beni daha da kamciladi. Allerjik Astimim oldugu icin suda bana allerji yapan maddeler bulunmuyor bu yuzden su en rahat ettigim yer zaten. Psikolojik olarakta suda kendimi hic olmadigim kadar rahat hissetmek ve yillarca astimla mucadeleden sonra basariya ulasmak beni pozitif etkiledi.

6/29

Tutkuların, isteklerin ve cesaretin hakkında neler söyleyebilirsin?

7/29

Tutkularim beni limitlerimi zorlamaya itti, gercekten isteyerek ve inanarak calismak bana cesaret verdi ve hicbirseyin imkansiz olmadigini gösterdi, artık biliyorumki limit yok, limitlerinizi siz belirliyorsunuz. Her başarım, diğer başarımı etkiledi ve tutkularımı artırdı. Bu spoara olan güvenimi ve aşkımı her geçen gün daha da artırdı.

8/29

Dünya Guinness rekorlar kitabına girdin? ve 2 farklı dünya rekoru kırdın. Nasıl hazırlandın bu dalış için?

9/29

Antalya Kaş' ta Antiphellos Otel ve Atlas Dalış Okulu ile antrenmanlar yaptım, sonrasında Bozburun Yat Klübü' nde çalışmalarıma devam ettim, sezon basinda Mars Athletic Club' larda fitness calismalari yaptım. Yoga meditasyon ve çeşitli nefes egzersizlerine agirlik verdim, bunun yanında asıl meslegim olan diyetisyenligin cok faydasını gördüm, beslenmem de performanslarımı cok etkiledi.

10/29

THY Mısır'da senin için bir film çekti, seni desteklemek amacıyla. Yaptığın çalışmalarda destekçilerin kimler? Sponsorluklar alabiliyor musun?

11/29

Sponsor bulmak ulkemizde cok cok zor malesef, son denedigim rekora Türk Hava Yolları, Mares, The North Face, Özgörkey Holding, Efes Alkolsüz, Zoppas Industries, Mars Athletic Club gibi kurum ve kuruluşlar destek olurken bu süreçte sayın Muhtar Kent, sevgili eşi Defne Kent ve sayın Kürşad Tüzmen de bireysel olarak çok destek oldular. Bunun dışında herzaman yanımda olan dostlarıma, takımıma ve sevgili Tahsin Ceylan' a da teşekkür ediyorum

12/29

Yeni dünya rekorların olacak mı? hedefinde şimdilik neler görünüyor?

13/29

Tabii ki olacak daha yeni basladik :) Cok daha derin metrelere yeni dunya rekorlari deneyecegim. Bunun disinda tutsak yunuslarin ozgurlugu ve enellilerle dalis gibi projelerim var. Yakın zamanda tüm bunları gerceklestirecegim.

14/29

Türkiye adına ciddi başarılar elde ediyorsun, peki bu işten para kazanabiliyor musun? Devlet sana destek oluyor mu?

15/29

Malesef su anda devletten maddi bir sey almiyorum, kucuk sponsorluk destekleri ile rekorlarımı organize ettim. Ancak alınan bu basarilardan sonra destegin artacagini ümit ediyorum. Devletin destegini de bekliyorum. Eğer işin maddi destek kısmı için mücadele etmezseniz, kendinizi tamemen spora ve antrenmanlara motive ediyorsunuz ve bu sizin başarılarınızın artmasına neden oluyor. Çünkü yaptığım spor ciddi maliyet gerektiriyor ve eğer sponsorlarınız olmazsa, sürekli kafanızı meşgül ediyor ve hedeflerinizi gerçekleştirmekte zorlanıyorsunuz. murat.tellioglu@hotmail.com

16/29

17/29

18/29

19/29

20/29

21/29

22/29

23/29

24/29

25/29

26/29

27/29

28/29