Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyada 2016 böyle geçti

Savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, seçimler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2016’da da dünya gündemini meşgul etti.

1/23

Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle yaşanan insani kriz, ABD'deki başkanlık seçimi, İngiltere'nin AB'den çıkma kararı, 2016’ya damgasını vuran olaylar arasında ilk sıralarda yer aldı.

2/23

Yılın ilk üç ayında dikkat çeken gelişmelerden biri, 29 Mart'ta Mısır Havayolları'na ait bir yolcu uçağının kaçırıldıktan sonra Güney Kıbrıs Rum yönetimindeki Larnaka Havaalanı'na indirilmesi oldu.

3/23

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 22 Mart'ta Zaventem Havalimanı'nda ve Maelbeek metro istasyonunda üç ayrı terör saldırısı düzenlendi.

4/23

32 kişinin hayatını kaybettiği, 270 kişinin yaralandığı saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlendi.

5/23

Anadolu Ajansı için de serbest habercilik yapan ve bölgede "Dareyya'nın Gözü" olarak tanınan 21 yaşındaki Mecid Dirani, Suriye'nin güneyindeki Dareyya bölgesinde rejim ordusunun saldırısında hayatını kaybetti.

6/23

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba'ya yaptığı tarihi ziyaret ve Türkiye-AB zirvesi de yılın ilk üç ayında dikkati çeken gelişmeler arasında yer aldı.

7/23

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Oscarlar, ABD'nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu'nda sahiplerini buldu.

8/23

Rahiplerin çocuklara cinsel istismarını ortaya çıkaran gazetecilerin öyküsünü anlatan "Spotlight", "En İyi Film" ödülüne layık görüldü.

9/23

Fransa'nın Oscar'ı olarak bilinen Cesar Sinema Ödülleri'ne ise Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in "Mustang" filmi damgasını vurdu. "Mustang", en iyi ilk film, en iyi senaryo, en iyi montaj ve en iyi müzik ödüllerine layık görüldü.

10/23

Yılın ikinci çeyreğine Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararı damgasını vurdu. Yapılan referandumda halkın yüzde 52'sinin AB üyeliğinden çıkması için oy vermesinin ardından Başbakan David Cameron, görevini bıraktı.

11/23

ABD Başkanı Barack Obama'nın İkinci Dünya Savaşı’nda atom bombası atılan Japonya’nın Hiroşima kentini ziyareti.

12/23

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırı

13/23

Türkiye'nin ev sahipliğinde ilk kez BM İnsani Zirvesi düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yanı sıra 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katıldığı zirvede, küresel insani yardım sistemi masaya yatırıldı.

14/23

Amerikalı efsanevi boksör, eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayatını kaybetti.

15/23

Yılın üçüncü çeyreğine Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi damgasını vurdu.

16/23

Darbe girişiminin ardından Türkiye, FETÖ'nün farklı ülkelerdeki okullarının kapatılması için girişim başlattı.

17/23

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, 2 Eylül'de, eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres 28 Eylül'de hayata veda etti.

18/23

Solar Impulse 2, yolculuğunu Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de tamamlayarak dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak olarak tarihe geçti.

19/23

Yılın dördüncü çeyreğine Suriye'nin işgal altındaki Halep kentinde yaşanan insanlık dramı ve ünlü iş adamı Donald Trump'ın ABD'nin yeni başkanı seçilmesi damgasını vurdu.

20/23

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde meydana gelen tren kazasında 112 kişi yaşamını kaybetti.

21/23

Kolombiya'da futbolcuları taşıyan uçak düştü. 76 kişi hayatını kaybetti.

22/23

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, Yunanistan'ın eski cumhurbaşkanlarından Konstantinos Stefanopulos, Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro hayata veda etti.

23/23