Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyadaki en ilginç yapılar

Dünyada ilginç mimariye sahip olan yapıları sizler için derledik...

1/14

La Casa Milà - Barcelona'da bulunun mimari dikkat çeken binalar arasında yer alıyor. Mimar Antoni Gaudi tarafından yapılan bina Gràcia Caddesi’nde bulunuyor.

2/14

Crooked House - Polonya’nın Sopot şehrinde bulunan ilginç yapı Mimar Szotynscy Zaleski tarafından yapılmıştır. Bina çökmüş bir binayı andırıyor.

3/14

Casa 11 Mujeres - Sahil kenarına yapılmış olan bu evde 11 kız kardeş yaşıyor.

4/14

Liziba istasyonu -Çin'de bulunan 9 katlı bir binanın altı ve sekizinci katları arasında bulunan tren istasyonu ilginç bir görüntü oluşturuyor.

5/14

Denver Sanat Müzesi - İlginç bir şekle sahip sanat müzesi -titanyum kaplamalı açılardan oluşmaktadır. Dünyanın en büyük sanat müzeleri arasındadır.

6/14

Küp evler -Hollanda'nın Rotterdam şehrinde bulunan küp binalar en dikkat çekici yapılar arasında yer alıyor. 45 derecelik açıyla duran, altıgen evler bir ormanı temsil ediyor.

7/14

Waldspirale - 1990'larda Almanya'da inşa edilen bina en ilginç binalar arasında. Viyanalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan bina, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

8/14

Burj El Arab Otel - Dubai'de yer alan bina otel olarak kullanılmakta. Denizin üstüne yapılmış olan yapı, dünyanın ilk 7 yıldızlı otelidir.

9/14

Burc Halife - Yapımı 2010 yılında tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni 828 metre uzunluğunda ve Dubai'de bulunuyor.

10/14

Ulusal Gösteri Sanatları Merkezi - Çin'de bulunan gösteri merkezi kendine has mimari özeliğiyle ön plana çıkıyor. 2007 yılında yapımı tamamlanan yapı titanyum cam elipsoit kubbe biçiminde olup yapay bir göl ile çevrilidir.

11/14

Piyono evi - Çin'de bulunan en ilginç yapılardan biri olan piyano ve çello şeklinde yapılmış bina görenleri şaşırtıyor.

12/14

Dans eden ev - Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yer alan yapıt dans eden iki partner sembolize ettiği için " dans eden ev" adını almıştır.

13/14

Tac Mahal - Hindistan'ın Agra şehrinde bulunan Tac Mahal, Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu'u için yaptırdığı bir yapıdır. 1983'ten bu yana UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Dünyada en fazla ziyaret edilen tarihi yapılardan biridir.

14/14