Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyadan benzersiz ev tasarımları

Fildişi Sahili’nin başkenti Abidjan’da yaşayan Thierry Atta, harabe evinin bahçesine yeni bir ev inşa etmiş. Ancak bu ev diğerlerinden biraz farklı... Timsah şeklinde yapılan ev oldukça ürkütücü.

1/15

Bu 3 boyutlu güneş saati olarak tasarlanan biyoiklimsel ev, güneşin hareketlerine göre sabit açılı ayarlanmış. Yaz aylarında gölge yapan ev böylelikle bu aylarda serin oluyor. Aynı şekilde kış ve bahar aylarında da açısına bağlı olarak evi uygun sıcaklıkta tutuyor.

2/15

Güney Kore’de yer alan “Haewoojae” adlı bu bina tuvalet klozeti şeklinde tasarlanmış.

3/15

Nijerya’daki bu havaalanı evi aslında aşkı anlatan bir ev. Said Jammal, şimdiki eşi Liza Jammal ile evlendiğinde, karısı havaalanlarını çok sevdiği için ona “havaalanı evi” yapmasını istemiş. Eşi de bu isteği yerine getirmiş.

4/15

ABD’de 2008’de 135 bin dolara satılan bu “uçan bardak altlığı” tasarımlı evin 3 odası, 2 banyosu ve düğme ile harekete geçen bir merdivenli girişi var.

5/15

Meksika’da yaşayan Benito Hernandez 30 yıldır ailesi ile birlikte çatı olarak kullandığı bu kaya evinde yaşıyor.

6/15

Curt ve Deborah Sleeper çifti 2009’da yaptıkları bu mağara evlerini dünyaya duyurabilmek ve finanse edebilmek için eBay’de satışa çıkarmışlardı.

7/15

Yazar Peter Lewis, İskoçya Bridgeton’da istediği zaman dünyadan kaçabilmek için bu ağaç evi yaptı.

8/15

Almanya'da bulunan bu ev baş aşağı olarak tasarlanmış. Hatta içindeki mobilyalar bile dış tasarımı gibi ters duruyor.

9/15

Bu ev Sırbistan’ın Drina nehrinde bir kaya üzerinde duruyor. Bir grup genç tarafından 1968’de barınmak için yapılan bu ilginç ev, yaklaşık 50 yıldır sel ve fırtınaya meydan okuyarak sapasağlam duruyor.

10/15

Lübnan’ın Miziara şehrindeki bu uçak ev, bir Airbus A380 şeklinde tasarlanmış.

11/15

Florida’daki Güneş Yörüngesi Evi (Sun Path House), isminden de belli olduğu gibi güneşi takip ediyor. Christian Wassmann tarafından tasarlanan ve 1930’lardan kalma bir bungalovun yanına ek olarak yapılan evi taşıyan spiral brüt beton duvar, güneş açısına göre şekil alıyor.

12/15

Girişinde dev bir keman bulunan bu dev piyano evin, üstü açık çatısı da gölgelik olarak hizmet veriyor.

13/15

“Star Wars 7: Güç Uyanıyor” serisiyle son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan Star Wars efsanesi, Güney Koreli mimarlık firması Moon Hoon Architects’e de ilham verdi. Aile üyelerinin hayalleriyle biçimlenen evde, bir kitap rafından gizli geçiş sizi Darth Vader’ın kontrol odasına çıkarıyor!

14/15

2007 yılında Endonezya’nın antik kenti Yogyakarta’daki depremde evlerini kaybedenler için yapılan bu 70 kubbe ev, farklı bir görüntü sunuyor.

15/15