Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Durmuş Yılmaz'ın koltuğuna aday 5 isim

Merkez Bankası'nın 44 yaşındaki başkan yardımcısı, 2003 yılında bu göreve atandı. 2006 yılında hükümetle cumhurbaşkanı arasındaki anlaşmazlık sürerken, bir ay için geçici başkan olarak görev yaptı. Yılmaz'ın yerine en şanslı aday olarak görülüyor. Uzun ve saygın bir akademik geçmişi olan ekonomi profesörü Başçı, Babacan'a danışmanlık yaptığı gibi, iyi dostu olarak da biliniyor. Başçı, TCMB'nin yeni para politikasının içinde olan bir kişi.

1/5

44 yaşındaki akademisyen Turhan, Haziran 2006'dan bu yana TCMB Para Politikası Kurulu üyesi ve 2008 yılından beri de bankanın dört başkan yardımcısından biri. Turhan, Küresel Ekonomik Forum'un danışma kurulu üyesi.

2/5

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 2003 yılından beri başkanı olan Bilgin, 43 yaşında. Daha önce Halk Bankası'nın genel müdürlüğü görevinde bulundu. Bilgin'in BDDK başkanlığı döneminde Türk bankacılık sektörü dünyanın, regülasyonu en sıkı olan ve en sağlıklı bankacılık sektörlerinden biri olarak saygın bir konuma geldi. Düşük borçlanma koşulları, güçlü kapitalizasyon ve zehirli varlıklara açık olmamanın yarattığı ortamdan yararlanan bankalar 2009 yılında rekor düzeyde karlar elde ettiler.

3/5

1962 doğumlu olan Çanakçı, 2003 yılında bu yana Hazine Müsteşarlığı görevini yürütüyor. Çanakçı daha önce BBDK ve Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmıştı. Hazine, vadelerin uzatılması, borç çevirme oranlarının düşürülmesi ve finans kaynaklarının çeşitlendirilmesi için çaba gösterdi.

4/5

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, 2003 yılından bu yana bu görevi yürütüyor. 49 yaşındaki Çağlar 1998-2003 yılları arasında, faizsiz bankacılık kurumu olan Family Finans'ın Genel Müdürlüğünü yapmıştı. Çağlar'ın yönetiminde Ziraat Bankası, toplam aktifleri ve karı açısından Türkiye'nin en büyük bankası konumunu güçlendirdi. Bankanın 2010 yılı net karı rekor düzeye çıkarak 3.71 milyar TL oldu. Toplam aktifleri ise 151 milyar lira oldu. Çağlar aynı zamanda, gelecek yıl görev süresi dolacak olan Tevfik Bilgin'in yerine BDDK başkanlığı için de olası bir aday olarak görülüyor.

5/5