Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ekim ayında yenmesi gereken 5 yiyecek

Time Dergisi, Ekim ayında en lezzetli döneminde olan 5 yiyeceği açıkladı.

1/25

1. Elma Dergiye göre elma yemek için en uygun zaman ekim ayı.

2/25

Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Kesinlikle her gün tüketilmesi şart olan bir meyvedir

3/25

Günde bir elma yemek, sizi tüm hastalıklardan korur. İki elma yerseniz kalp ve damar hastalıklarından korunmuş olursunuz

4/25

Diyetler için mükemmel bir seçenektir Çağın belalı hastalığı kanserden, kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltmada gerekse önlemede önemli rol üstleniyor.

5/25

2. Armut Armutun en iyi dönemi en sarı olduğu dönem. Bu da Ekim ayında mümkün.

6/25

Tıpkı yakın akraba olduğu elmalar gibi armutlar da pek çok farklı tür altında karşımıza çıkar. Deveci armudundan Japon armuduna sayısız farklı armut çeşidi soframızda yer alabilir.

7/25

Armut kabuğunun etli kısımlara oranla 3-4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği ortaya çıkmıştır. Bu maddeler antioksidan ve iltihap önleyicidir ama ayrıca armut kabuğu bolca lif içerdiği için de armudu kabuğu ile yemek çok daha yararlı olabilir.

8/25

Ancak sadece kabuğa odaklanmak bir hata olur. Armut tümüyle bolca lif, vitamin ve mineral içeren bir meyvedir.

9/25

3. Üzüm Bütün yaz üzüm yedik. Ancak üzüm yemek için en uygun Ekim ayı. Özellikle kırmızı üzüm.

10/25

Üzüm dünya çağında belkide en çok tüketilen otantik tadı olan bir meyvedir.

11/25

Bilinen üç üzüm çeşidi vardır Kırmızı, Yeşil ve Siyah.Üzümün renklerine göre de tadı değişir, yeşil üzüm biraz daha ekşi kırmızı üzüm tatlı sitah üzümünde ise ikisinin arasında bir tad vardır.

12/25

Üzümün çok yaygın kullanım alanı vardır, kozmetik ve bakım ürünlerinden reçellere, içecekten jolelere kadar bir çok sektörde ve alanda kullanılır. Üzümler çok ufak olmalarına rağmen sağlık açısından çok faydalı meyvelerdir.

13/25

Üzüm bol miktarda enerji içerir, protein açısından zengindir ve bol miktarda lif içerir. Üzüm ayrıca folatlar,Niasin, Pantotenik i Piridoksin, Riboflavin , Tiamin yanında, C,E,K vitaminleri içermektedir. C ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Üzüm yarıca bol miktarda potasyum, sodyum, kalsiyum, bakıri manganze, demir,magnezyum, çinko,Karoten-α,Karoten-ß ,Kripto-ksantin, Lutein-zeaksantin açısından zengindir.

14/25

4. Trabzon hurması Cennet elması, cennet hurması, akdeniz hurması diye de bilinen bu meyve çok olgunlaştığında yenmeli. Dilimleyerek salataya da katılabilen Trabzon hurması için en uygun ay Ekim ayı.

15/25

Görünüşüyle domatesi andıran Trabzon hurması, sağlık açısından tam bir şifa kaynağıdır. İçerdiği antioksidanlar ve zengin vitaminler sayesinde birçok hastalığa iyi gelen bu meyvenin en önemli özelliği ise kansere karşı koruyucu olması.

16/25

Kalp-damar ve sindirim sistemi hastalıklarını iyileştirici özelliğe sahiptir, bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar.

17/25

Protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri bakımından zengin olduğundan, kansızlık ve vitamin eksikliğine iyi gelir.

18/25

Mide ve bağırsak hastalıklarını da tedavi edici özelliklere sahiptir. Zengin bir lif kaynağı olduğundan ishal ve bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıkları giderir.

19/25

Kolesterol ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur. İştah açıcıdır. Meyvenin suyu hipertansiyon tedavisinde kullanılabilir. Bağırsak florasındaki bakterileri dengelediği için kabızlığa da iyi gelir. On iki parmak bağırsağı şikâyetlerini giderir. Vücutta dokuların bakım ve onarımına katkı sağlar, yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. Yaprakları kaynatılıp saç ve cilt temizliğinde kullanılabilir.

20/25

5. Bal kabağı Bal kabağı için de en uygun zaman Ekim ayı. Özellikle Batı toplumlarında Cadılar Bayramı nedeniyle zaten Ekim ayında popüler.

21/25

Balkabağı kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisidir. Faydaları kesinlikle saymakla bitmez. içeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır.

22/25

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcıdır. Lif içeriği yüksek olduğu için zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sistemi problemi yaşayan kişilerde yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler.

23/25

Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde özellikle göz sağlığında etkilidir. Bir su bardağı pişmiş balkabağında 11,7 mg, bir su bardağı pişmiş havuçta ise 6,6 mg Alfa karoten bulunmaktadır.

24/25

Balkabağında bulunan beta karoten sayesinde kalp hastalıklarında ve hiperlipidemi vakalarında kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Vücudu mikroplardan korur, bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkilidir. Balkabağı demir, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi önemli minarelleri de içeriğinde barındırır. Bu sayede sağlıklı kemik gelişmesi ve kansızlığa karşı da önemli rol oynar.

25/25