Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Elazığ'ın kadın güvenlik korucuları babalarının izinde

Elazığ'da iki kadın korucu, emekliye ayrılan babaları gibi güvenlik korucusu olmayı tercih ederek, eli tetikte gözü ufukta nöbet tutuyor.

1/22

İkisi de 20 yaşında olan Hilal Biçer ve Sümeyra Karabulut, diğer güvenlik korucularıyla Elazığ kırsalında görev yapıyor.

2/22

Aldıkları zorlu eğitimin ardından babalarının yıllarca görev yaptığı dağları arşınlayan Biçer ve Karabulut, ekip arkadaşlarının da takdirini kazanıyor.

3/22

Terörle mücadelede kritik noktalarda asker ve polisle omuz omuza mücadele veren Biçer ve Karabulut, görevlerini özveriyle sürdürüyor.

4/22

Hilal Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının en büyük çocuğu olarak bu görevi omuzladığını söyleyerek, "Başlarda silahtan korkuyordum ama bu işe girdikten sonra farklı olduğunu gördüm.

5/22

Bu üniformanın içerisine girmek çok farklı bir duygu. Vatanımı ve askerimi sevdiğim için bu işi seçtim." diye konuştu.

6/22

Güvenlik korucusu başvurusunun kabul edilmesi ile eğitime çağrıldığını ifade eden Biçer, şunları dile getirdi:

7/22

"Eğitimlerde erkeklere oranla biraz zorlandık. Süründük, şınav çektik, araziye çıktık, atış yaptık. Bunların sonucunda güzel bir şey elde ettiğimizi düşünüyoruz. Erkek güvenlik korucusu arkadaşlarla intikale çıkıp, arazi araması yapıyoruz. Vatan nöbetinin erkeklere özgü olmadığını göstermek için buradayız."

8/22

Sümeyra Karabulut da babasının çocuklarından en azından birinin güvenlik korucusu olması arzusunu yerine getirmenin gururunu yaşıyor.

9/22

Babasına haber vermeden yaptığı güvenlik korucusu başvurusunun kabul edildiğini ifade eden Karabulut, "Diğer kardeşlerimin hepsinin kendine göre işleri var. Ben de bu mesleğe talip oldum.

10/22

Güvenlik korucusu olmayı istiyordum. Alımlar olduğunu duydum ve başvuru yaptım. Alındığımı duyunca gelip babama müjdeyi verdim." dedi.

11/22

Karabulut, bir ay boyunca gördükleri eğitimlerde en başarılı oldukları kulvarın atış eğitimleri olduğunu vurgulayarak, "Bu görev kadınlar için zor olabilir ama biz vatan aşkı gözüyle baktığımız için bize kutsal olarak görünüyor. Hiç korkmuyoruz. Bu görev bana babamdan kalan bir görev. Ben de ileride çocuklarımın bu görevi yapmasını çok isterim çünkü çok kutsal bir görev." değerlendirmesinde bulundu.

12/22

13/22

14/22

15/22

16/22

17/22

18/22

19/22

20/22

21/22