Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

En tuhaf yemekler

İnsanoğlunun yediği en tuhaf hayvanlar.

1/11

Örümcek: Örümcek yeme düşüncesi bile insanı iğrendirmeye yetiyorken, bazı insanlar afiyetle bu hayvanları tüketiyorlar. Özellikle Kamboçya’da yol kenarlarındaki tezgahlarda bile satılmaktadır. Kamboçya’da arabanızla giderken acıkırsanız, hemen yol üstünde birkaç örümcek atıştırabilirsiniz.

2/11

Köpek: Asya’da oldukça yaygın bir besin kaynağı olan köpekler, tam bir protein deposudur ve farelerden daha fazla et vermektedirler. Bizim koyun etiyle yaptığımız birçok yemek orada köpek etiyle yapılmaktadır.

3/11

Kirpi Balığı: Ölümcül bir zehire sahip olan kirpi balığı, bazı insanlar tarafından afiyetle yenmektedir. Genellikle zehirsiz bölgeleri yenen balığa, biraz zehirli bölgesinden de eklenerek mayhoş bir tat oluşturulmaktadır.

4/11

Karınca: Bazı ülkelerde şekerlemelerde, bazı ülkelerde de çikolatalarda kullanılan karıncalar; fırında veya kızartılarak da yenilmektedir. Özellikle Fransa da karıncalı çikolatalar popülerdir.

5/11

Kaplumbağa: Özellikle Britanya’da Viktorya zamanında oldukça sık tüketilen kaplumbağalar, nesillerinin tehlikeye girmesinden sonra koruma altına alınmıştır. Ama Asya’da bazı deniz kaplumbağaları hala kaçak olarak avlanmaktadır. Amerika’da ise sayıca çok bulunan bazı deniz kaplumbağası türleri ise legal olarak avlanmaktadır ve yenmektedir.

6/11

Goril: Bir başka nesli tehlikede olan hayvan da gorillerdir. Ama Afrika’daki bazı kabileler bunu umursamadan, gorilleri ve hatta şempanzeleri avlayıp yemeye devam ediyor. Goril etinden yemek yapmak, Afrika’da çok eski bir gelenektir.

7/11

Fil: Nesli tükenmekte olan Afrika orman fili, sadece dişleri için değil eti için de avlanmaktadır. Aslında yasak olmasına rağmen, bir filden ortalama 450 kg et çıkması bir insana çok fazla para kazandırabiliyor ve yasak bir şekilde avlamaya teşvik ediyor. Ayrıca fil etinden yapılan yemeklerin de beğeniliyor olması bu hayvanların koruma altına alınmasını güçleştiriyor.

8/11

At: Bazı ülkelerde at eti hem köpeklere verilmektedir, hem insanlar tarafından tüketilmektedir. En çok at etinin yendiği ilk 8 ülkede, yılda 4 milyon at tüketilmektedir. Fransa’da boucherie chevaline adı verilen ve sadece at eti satan kasaplar bulunmaktadır.

9/11

İpek Böceği: İpek böceği özellikle Kore’de çok sık tüketilen bir hayvandır. İlk olarak ölmüş ve çürümeye başlamış yavru larvalardan yapılan yemek, şimdilerde canlı erkek larvalar kullanılarak yapılıyor. Larvalar şişe geçirilip olduğu gibi kızartılabiliyor veya tamamen ezilip bulamaç haline getiriliyor ve köfte yuvarlanıp yağ da kızartılıyor.

10/11

Fare: Fare bazı ülkelerin başlıca protein kaynağıdır ve genelde tavada kızartılarak yenmektedir. Her ülkenin bu tatla tanışması farklı olmuştur. Mesela Roma İmparatorluğu zamanında sadece lezzetli olduğu için yenen fareler, Kuzey Kore’de kıtlık başladığı zaman yenmeye başlanmıştır.

11/11